Жълтото е цяр за панкреаса, а виолетовото - за епифизата
Цветотерапията се е ползвала като оздравителен метод още в древен Египет, Индия, Китай и Русия. В Европа научното изследване на цветовото въздействие върху човешкия организъм е започнало едва в средата на ХIХ век, когато много руски и немски терапевти потвърдили ефекта на цветовете върху развитието на различните заболявания. По същото време в България Петър Дънов разработва своята система за въздействие на цветовете върху психо-емоционалното и физическото състояние на човека. По какъв начин цветотерапията бори болестите, "Стандарт" попита Мария Косашка, специалист по класически и източни масажи и терапии.
--------------------------------
"Принципът на действие на цветотерапията се базира на идеята, че всеки орган или система притежава своя характерен спектър от честоти", обяснява Мария Косашка. Този вид терапия може да се използва самостоятелно или в партньорство с традиционна и нетрадиционна медицина, и е подходяща за всички възрасти. Редица изследвания показват, че психичното здраве и общата кондиция зависят до голяма степен от нормалния цветови баланс. Когато нещо в нашата система излезе от равновесие, можем да подсилим енергийните си центрове чрез съзнателно използване на цветовете. "Човешкият мозък възприема цвета така,
както стомахът възприема храната
И точно по същия начин, както на нас понякога ни се иска да хапнем нещо конкретно, така и нашето тяло периодично "иска" един или друг цвят", добавя специалистът. Светлината се състои от седем цветови енергии: червена, оранжева, жълта, зелена, синя, индигова и виолетова. Всеки цвят е свързан с различни области на тялото ни и се отразява по различен начин емоционално, физически и психически. Цветовете предизвикват специфични биохимични реакции в тъканите. Те въздействат върху жлезите с вътрешна секреция, както и върху някои от отделите на главния мозък. "Ако съответната жлеза не произвежда достатъчно хормони, функцията й може да бъде засилена чрез нейния цвят. А ако жлезата е хипер активна, тогава производството на хормони трябва да бъде потиснато чрез противоположния цвят", разяснява Мария Косашка. Освен това
има силно изразени връзки
между различните системи, например полова система и щитовидна жлеза. "Тогава диагностиката ще покаже как трябва да се подберат комбинациите от цветове, приложени към двете системи, за да бъде успешно лечението", добавя тя.
Специалистите са доказали, че светлината в червен цвят въздейства на надбъбречните жлези, оранжевият подпомага действието на половите, а жълтият бори проблемите с панкреаса. Когато искаме чрез цветотерапия да лекуваме тимуса, ни е необходим зелен цвят. Синьото и индиговото въздействат съответно на щитовидната жлеза и хипофизата, а виолетовото - на епифизата.
"Цветотерапията е холистичен, неинвазивен подход и цветът наистина трябва да е част от нашето ежедневие, а не нещо, което преживяваме за кратко по време на терапия", категорична е Мария. По нейни думи планетата ни неслучайно съдържа всички цветове на дъгата. "Необходимо е просто да обогатим разбирането си за енергията на цвета и за начините, по които може да промени живота ни", добавя тя.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com