Светещият кръст по пътя към Земенския манастир, който бе открит на празника на Св. Мина, ще се вижда от пет околни села. Изработеното от стомана 12-метрово разпятие тежи над 1 тон и е широко шест метра. Специални диоди го свързват към уличното осветление. Кръстът
светва щом се смрачи и гасне призори на разсъмване. „Мястото се слави със Света Благодат и точно тук архитектите прецениха, че кръстът ще се вижда от всички околни села. Идеята се зароди от сем. Барбукови, които искаха да направят дарение, за да опазят трайно българщината и християнските ценности", каза пред „Стандарт" кметът на Земен Димитър Сотиров. Издигането на кръста е поредната стъпка на Инициативния комитет за възраждане на културно-историческото и религиозното наследство в община Земен. За това благородно деяние обединиха ресурси и усилия общината, областната управа в Перник, Светият Синод, който даде терен, и частни дарители, начело с
Барбуков. Събитието е и част от инициативата "Манастирите на Краище – Новото Светогорие", която се развива на територията на община Земен, където има 18 църкви и манастири.
Църковната церемонияза откриването завърши с „Многая лета", изпята от звестния бас Петър Петров. На освещаването се събраха над 700 души, след което в двора на Земенския манастир се отпразнува и Денят на Плодородието, почитан по традиция от жителите на Земен. Земеделски производители от региона представиха своята продукция. Жените от околните села се състезаваха в категорията най-вкусно приготвена домашна гозба и вита баница. Уникална беше и грисхалвата, която ми напомни на тази, която приготвяше баба ми в моето детство! Домашните курабийки и погачите нямаха равни на себе си, а многообразието от вита баница надмина очакванията на организаторите. Майсторите демонстрираха 20 начина на приготвяне на тиква. На сергиите имаше дори екзотична баница, пълнена с ягоди, баница с тиква, чушки с домашна извара, ябълков и тиквен пай, курабийки с ябълков и орехов пълнеж от село Косача. Кашкавалът от село Дивля, направен по специална рецепта от 100% краве мляко, омая гостите с вкусовите си качества. На всички селски подукти имаше модерни надписи „Еко-био". Над 100 вида туршии бяха изложили домакини от околните села, които се предлагаха с домашна сливова ракия.
Впечаталявщи бяха "снежният човек-скиор" от зелки и еко-тиква с тегло 50 кг. Кулинарното изложение прерастна в истинаска надпревара. Победителите бяха отличени с грамоти от общината.
Юнашки тиган нахрани 650 души
Както подобава на такъв голям празник, софрата също трябва да е голяма и гладни да няма! За това се погрижи най-големият тиган на България - юнашкият. Толкова вкусно ухаеше на манастирска яхния, че за миг се изви опашка. „Юнашкия тиган е най-големият в България. Широк 150 см, 20 см е дълбок. Манджата, която днес сме приготвили, е юнашка кебаб-яхния с пиле", каза Ангел Ангелов, председател на Фондация „Национален тръст" – за съхранение на кулртурно-историческото наследство на България и мениджер на „Музея на хляба и традиционните ястия". Ястието е приготвено от 80 кг чисто пилешко филе, 50 кг червени пиперки, 50 кг зелени чушки, 50 кг стар кромид лук, 30 кг грах и 20 кг царевица, 5 литра олио, черен пипер и сол. Екипът от 8 души е започнал да реже всичко на ръка от предишния ден. Огънят под тигана бе запален от 8 часа сутринта, а в 14 часа гозбата вече беше готова. Бяха нахранени над 650 човека. Купонът продължи цял ден на чист въздух с български народни песни и танци, червено вино, домашна гроздова и сливова ракия и истинска кулинарна фиеста под надслов "Да пребъдем гордо във времето"!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com