Родни (ал)химици въртят магии за ЧРД на кралицата (СНИМКИ)

Родни (ал)химици въртят магии за ЧРД на кралицата (СНИМКИ) | StandartNews.com

София. Атрактивни химични реакции, достойни за репертора на илюзионист виртуоз, се превърнаха в безспорен хит на приема, който даде във вторник британският посланик в София, Джонатан Алън. Поводът бе официалния рожден ден на Кралица Елизабет II, както и 60 години от възкачването й на трона, а „алхимията” бе поверена на двама млади български учени победители в състезанието FamеLab (Лаборатория за слава) на Британския съвет.

Христо Колев и партньорът му в експериментите – Лъчезар Христов, демонстрираха специална пяна, подобна на тази от обикновено веро, която гори върху дланта, но без да я наранява или пък може да гърми като барут. Това последното в резултат на взаимодействие на кислород и водород, обясни Колев по време на демонстрацията, чиято цел бе да се докаже, науката може да бъде разбираема и интересна и за неспециалисти, стига да се представи по подходящ начин.

Коронният номер на химичното забавление бе цветна „експлозия” вместо фойерверки в чест на кралицата. БГ учените смесиха перхидрол с текстилна боя и веро в колби, а след като добавиха и катализатора – калиев йодид, колбите се превърнаха в гейзери, изстрелващи пяна в цветовете на Флага на съюза.

„Взривът” дойде от аплодисментите на стотиците гости на приема, а единственото неудобство от този номер е, че текстилната боя променя безвъзвратно цвета на дрехите ви, ако не внимавате.

Темата на тазгодишния прием в чест на Нейно величество беше технологии, иновации и знания. Ето защо в резиденцията на посланика бяха представени примери на британски и български дизайн, технологии и иновации като например модела Мини на марката Купър, емблема на британския дизайн, който е едновременно и класически, и модерен. А също два модела коли, участници в еко маратона на компанията Шел. Те са разработени от български студенти и едната от тях може да измине 1500 км с 1 литър гориво.

„Великобритания инвестира в българската наука, защото науката е важна за нашето общо бъдеще”, подчерта в приветствената си реч посланик Алън. И допълни, че „има много страни по света, които могат да осигурят нискоквалифицирана работна ръка по-евтино от нас”. „Репутацията на британското образование е, че учи хората да мислят. Искаме хората не само да имат глави, пълни с факти, но и да знаят какво да правят с тях. Това е особено вярно за британските университети, които имат висока репутация по света. Четири от двадесетте най-добри университетa са във Великобритания, а Кеймбридж е най-добрият университет в света. За българите, които искат най-доброто образование в среда на английско говорящи, Великобритания е очевидният избор”, посочи Джонатан Алън.

Той изтъкна, от името на кралицата, че нито една промяна, политическа или социална, не е по-важна от обединението на Европа след 1989 г. А това и началото на един труден път за България, път на преход и промени. „Независимо от трудностите, аз съм оптимист за напредъка на България и отново ангажирам британското посолство  с подкрепа за България в справянето с бъдещите проблеми”, обеща дипломатът. 

Посланикът бе придружен от съпругата си Елизабет, но колкото и симпатична двойка да са, безспорна звезда бе 9-месечната им дъщеря Люси, облечена в традиционна българска носия, ушита в Пловдивско.

Алън пожела успех на българските атлети на започващата след по-малко от 45 дни олимпиада в Лондон и с типичен британски хумор изрази надежда, че „Великобритания ще заеме първо място, а България второ”. Но със сигурност ще има поне една група победители от България – български деца, които ще ще участват в хора за олимпийските игри, които изпълниха две песни за гостите на приема.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай