София. Скъпият бензин и дизел дойде дюшeш за рейсовете. От сряда рано сутринта бензиностанциите у нас вече продават масовия бензин А95 срещу 2,69 лева, а дизела за 2,74 лева литъра. Заради новите цени на горивата автобусните компании намериха нов повод да вдигнат цените на билетите за Великден.
"Ако дизелът продължава да поскъпва с по 3-4 ст. на седмица и ако броят на пътниците се увеличи, ще мислим за ново повишение на цените на билетите", коментира Галя Топалова, шеф на две от най-големите автобусни компании у нас - "Груп" и "Етап Адрес". И тъй като за Великден се очаква увеличаване на пътуванията, не е изключено пътниците да бъдат сюрпризирани с по-скъпи билетите точно през Страстната седмица.
"За съжаление автобусните фирми не получават държавна субсидия като БДЖ и трябва да се съобразяват с цените на горивата", коментира още Топалова, като заключи: "Ако получавахме субсидия, щяхме да намаляваме цените, а не да ги увеличаваме, с което да отблъскваме пътниците". Няма да увеличаваме цените на билетите, тъй като конкуренцията и сивата икономика все по-жестоко ни притискат, контрира пък председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) и собственик на един от най-големите автобусни превозвачи "Карат-С" Миролюб Столарски.
Като допълни, че поскъпването на горивата също води до увеличаване на сектора на сивата икономика. Столарски напомни, че от началото на март билетите в неговите автобуси вече са поскъпнали средно с 5%, така че до Великден няма да бъдат пипани.
В същото време превозвачите на товари обещаха да стискат до последно и да не пипат цените заради драстичния скок на дизела.
"Причина за това е както жестоката конкуренция в бранша, така и огромният дял на сивия сектор в сектора", коментира Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи и на Конфедерацията на сдруженията в автомобилния транспорт. Според него делът на сивата икономика в автомобилните превози на товари е над 40 на сто.
"Дори транспортното министерство призна преди година и половина за наличието на над 20 000 влекача и над 2000 автобуса, които работят нелегално в сектора", коментира Лалов. И подчерта, че въпреки драстичното поскъпване на дизела цените за превоз на товари не са вдигани от две години.
Междувременно стана ясно, че със 124 долара (12%) на тон поскъпна авиационното гориво Jet A-1 от началото на годината досега, заяви изпълнителният директор на "България ер" капитан Янко Георгиев. "Въпреки това ние полагаме сериозни усилия да задържим цените на самолетните билети без промяна и дори непрекъснато предлагаме промоционални намаления по повечето си дестинации", подчерта Георгиев.
Заради жестоката конкуренция на авиационния пазар за поскъпване на авиопревозите не може да се говори, въпреки че разходите на "България ер" и останалите авиокомпании непрекъснато растат както заради поскъпването на горивото, така и заради новите екотакси за вредни емисии, шум и пр. Георгиев напомни още, че самолетните билети на всички авиокомпании традиционно поскъпват в т.нар. висок сезон, т.е. през лятото, както и около великденските, коледните и Новогодишните празници.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com