Ректорите: Няма да пипаме таксите

Ректорите: Няма да пипаме таксите | StandartNews.com

София. Миналата седмица почти незабелязано, заедно със Закона за бюджета влезе в сила нов таван на студентските такси. Покрай дебата за пенсионната реформа малцина забелязаха, че един от текстовете предвижда възможност за увеличаването на парите, които студентите държавна поръчка ще плащат за обучението си. Досега сумата, която университетите могат да искат от студентите, бе 1/2 от издръжката, която им отпуска държавата.

Сега обаче депутатите я увеличиха на 2/3, което на практика означава ръст с 16 на сто спрямо цените за миналата година. Младежите вече оповестиха, че ще започнат протести, въпреки че повишението ще бъде избирателно и ще се прави по решение на самите университети. Засега студентските съвети са разпратили писма до ректорите, за да ги питат дали наистина цените за образование ще скочат.

"Няма да вдигаме таксите. А ако поскъпнат, ще е с малко". Около това решение се обединяват към момента повечето университети. Въпросът обаче ще продължи да бъде висящ, защото увеличението няма да може да стартира преди новата учебна година. Едва през март ректорите трябва да изпратят в просветното министерство разчетите си какви такси ще искат от студентите за следващата година. Затова и повечето от академичните съвети на университетите все още не са обсъждали дали има специалности, чиито такси се нуждаят от корекция нагоре.

Усложнение поражда и фактът, че в много от университетите предстои смяна на ректорските ръководства поради изтичане на мандата и все още не е ясно дали новите ректори ще се възползват от увеличения таван. "Докато аз съм ректор, таксите няма да бъдат пипани", заяви пред "Стандарт" шефът на УНСС проф. Борислав Борисов. Неговият мандат обаче е в края си и все още не се знае как ще подходи приемникът му. Дори и ако има скок обаче, той ще е в рамките на десетина лева - просто таксите в УНСС са много ниски и таванът не позволява по-голямо увеличение, коментираха преподаватели.

С дребна сума може да бъдат коригирани и таксите в Икономическия университет във Варна, който в момента е най-евтиният в страната. Ректорът му обаче е против скока и тепърва ще убеждава колегите си, че такъв не е нужен.

"Аз съм против нарастването на таксите, ще се постарая да убедя академичния съвет в това", каза и ректорът на Алма матер проф. Иван Илчев. Според негови колеги може да има диференциран ръст в отделни специалности, които сега са прекалено евтини. "Не, че образованието ни е скъпо, но хората нямат пари. Тези такси се плащат и от хората с възможности, и от най-бедните студенти, затова е добре да бъдем социално ориентирани", заяви Илчев още при избирането си.

Няма да има скок на цените и в Техническия университет в столицата. "Много вузове копират нашите специалности и приемат студенти в тях на по-ниски цени. Затова не бива да предприемаме каквото и да било увеличение, ако искаме да запазим приема си", каза ректорът проф. Марин Христов. Ръст на сумите няма да има нито във Велико Търново, нито в Бургас, а в Югозападния още умуват по темата. В Тракийския в Стара Загора пък скокът може да бъде избирателен. Там е възможно покачване на парите в педагогика например, която е много ниско платена, но не и в медицина и ветеринарна медицина. "Миналата година вече вдигнахме цените с 10 на сто. Вероятно сега ще се въздържим", казаха от университета.

Дали ще скочат цените в медицината, всъщност зависи от това какво ще се договорят всички медицински университети в страната, каза ректорът на Варненския медицински ВУЗ проф. Анелия Клисарова. В момента те са се разбрали да държат едни и същи стойности - по 450 лева на семестър. Преди да обсъдят вероятността за повишение, ректорите обещават да питат студентските съвети. Шефът на Медицинския в столицата проф. Ваньо Митев коментира пред "Стандарт", че вузът получава достатъчно пари от чужди студенти, така че може да си позволи да не натоварва българските.

"Вземаме 25 млн. годишно от общо 2180 чужденци. Стабилни сме финансово до степен, че можахме да си позволим 30 от тях, които учат фармация да прекъснат поради слаб успех. Имаме пари, няма да пипаме таксите", бе категоричен той. Засега за евентуално увеличение си признават само от ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" във Варна.

"Стартовата заплата на капитан след завършване на специалността корабоводене е 2000 евро. Още с първото си месечно възнаграждение, само за три седмици на борда, той избива парите за цялото си обучение", каза капитан 1-ви ранг проф.д.в.н. Боян Медникаров, началник на университета. Той посочи, че най-високата годишна такса в школото е в специалността корабоводене - 600 лева. Досега тя е покривала една трета от издръжката на студента, затова в морската Алма матер най-вероятно академичният съвет ще реши годишните такси да се увеличат.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай