Амстердам. Първи лабораторен хамбургер готвят холандски учени. те са използвали стволови клетки, за да създадат мускулна тъкан и да произведат пърия хамбургер "отгледан" в лабораторни условия, предаде BBC.
Целта на изследването е да развие по-ефективен начин за производство на месо от отглеждането на животни.
На научна конференция в Канада професор Марк Пост обяви, че синтетичното месо може да намали екологичния отпечатък от отглеждането на месо до 60%.
Екипът на проф. Пост в университета в Маастрихт в Холандия е отгледал малки парчета мускул дълги около 2cм, 1cм широки и дебели около 1мм. На цвят са мръсно бели и приличат на каламари. Парчета ще бъдат смесени с кръв и изкуствена мас и до есента на тази година ще се превърнат в хамбургер.
Производството на този хамбургер струва 200,000 паунда, но проф. Пост смята, че след като бъде установен принципът производствената технология ще бъде подобрена и цената ще спадне значително.
Лабораторното месо може да се превърне в по-евтин вариант от вековния метод на отглеждане на месо. В момента 100 гр растителен белтък се превръща в около 15 гр свинско или телешко, това е ефективност от 15%. Той смята, че синтетичното месо може да достигне 50% енергийна ефективност от производството.
Някои учени обаче са притеснени от високите количества антибиотици и противогъбични химикали, които ще бъдат необходими да предпазят синтетичнито месо от разваляне.
Освен това, в началото местото няма да има много вкус. Професор Пост ще проведе отделен експеримент, за да анализира кой компонент от месото му придава вкус и така ще подобри лабораторния бургер.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com