София. "Стоим на пост". Така шеговито определя сегашното си битие Красимир Премянов - червеното острие на БСП от 90-те години. Сега той е редови член на партията, но историята помни годините, в които беше депутат, председател на парламентарната група, член на Висшия партиен съвет и един от приближените до Жан Виденов хора. Впрочем, той и сега твърди, че Виденов е от малкото морални политици, защото не е предал никой от обкръжението си. Неговата федерация "Открит форум" се оказа революционна трибуна в революционната Столетница. Човек със собствено мнение и позиции, които е готов да защитава, независимо от конюнктурните подскоци. Премянов е от поколението на комсомолците в БСП. За разлика от някои свои колеги обаче не е сложил миналото си в някое забутано "чекмедже" на биографията си. Заради константно левите си идеи си е отнасял и неприязън от съпартийци, но остава толерантен и предан на партията.
"Вадя си хляба с адвокатстване, а иначе реализирам идеите за обществени приоритети", споделя бившият депутат. Сега Красимир Премянов е председател на Тракийските дружества и зам.-шеф на Федерацията за дружба с народите на Русия. Освен това е начело на българо-гръцки юридически клуб. "Това са трите професионални обществени дейности, с които се занимавам днес, а в юридическото поприще съм се насочил главно към международното право", обяснява той. Усилия хвърля главно в тракийската организация. Запалил се по идеята, заради патриотичния й заряд и защото дядо му е от Лозенград, сегашното Къркарели в Турция. Дружествата имат структури в цялата страна. "Ще правим музей в метоха до желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. Работим и по възстановяването на един от четирите православни храма в Лозенград", обяснява председателят на организацията. Скоро щяло да започне издаването на енциклопедия "Тракия", а се подготвяло и отбелязването на 100-годишнината от Балканската война. "Имаме вестник "Тракия", имаме национално младежко тракийско движение, женско тракийско движение, Тракийски научен институт", радва се шефът на организацията. Според него, един милион българи са пряко или косвено свързани с проблема по имотите на тракийските бежанци.
Красимир Премянов живее в женско царство. Съпругата му също е адвокат и работи в Софийската колегия. Двете му дъщери - Адриана и Виктория допълват дамската компания. Голямата е завършила международно европейско право и вече работи по специалността си. Малката пък се изучила в УНСС и е магистър по финанси. Тя ще се омъжва през юни, затова фамилията вече се стяга за сватба. Внучката Кристина обаче е голямата слабост на дядо Краси и той се стреми да й посвещава малкото си свободни часове.
Варна е другата голяма слабост на соцполитика. "Ходя си много често, защото този град е част от моята биография. Там е майка ми, там е погребан баща ми, там са брат ми и голяма част от приятелите ми", казва Премянов. Тичането по тракийските въпроси му отнемало почти цялото време, затова единственото му хоби остава четенето. Последната книга, която прочел, е поредица, свързана с Балканската война.
Спортът никога не му е бил чужд, но вече няма време за тренировки. "Бях плувец, бях боксьор, бях капитан на футболния отбор "Черно море", на юношите. Сега ми остана само пълнеенето", връща се шеговито към миналото той.
Макар че вече не е във Висшия партиен съвет, политиката изобщо не му е безразлична.
"Имам си своите наблюдения, анализирам за себе си, опитвам се да бъда полезен. Друг е въпросът дали има къде да си анонсираш изводите", коментира бившият депутат.
"Аз си казвам мнението, хипотетично мога да го кажа не само от трибуната на БСП, но и на друга политическа формация. Тракийското движение като гражданско движение и като политическа партия ми дава тази възможност", допълва той. Като станал председател на дружествата, се оттеглил от Висшия партиен съвет, за да не поставя организацията в зависимост от една партия. Разчита обаче на партньорството с БСП.
Колкото до вълненията в Столетницата покрай избора на председател, той има категорично мнение. "Сергей Станишев е получил правото да е президент на ПЕС като председател на БСП. Поставянето на въпроса за смяната му означава да бъде бламиран. А от това няма да спечели нито БСП, нито България", смята Премянов. Според него, силните фигури в БСП не се изчерпват нито с Георги Първанов, нито със Сергей Станишев. "Да си президент два мандата е много висока позиция и от нея може да се участва във формиране на политиката, а и на цялата държавата", сигурен е червеният партиец. "Мисля, че не е късно да научим за едно по-мъдро решение на г-н Първанов", категоричен е той.
Колкото до прехода и до събитията около Виденовата криза, в които е участвал, той мисли, че всички "герои" носят своята отговорност. "България беше оставена след оставката на Виденов много седмици без решение и това позволи да се случат събитията пред парламента", връща се към онези дни Премянов. "Моята оценка не е личностна, трябваше да намерим сили да се споразумеем и да се обявят предсрочни избори", смята той. Сега е сигурен, че единственият изход, държавата да излезе от икономическата кризата е, да се търси консенсус в обществото. "Ако аз бях на мястото на управляващите, щях да избягам от властта много бързо. Необходим е нов тип управление, нова конфигурация, нова коалиция", слага точката Красимир Премянов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com