СТАРА ЗАГОРА
Млекопроизводители подготвят блокади, съобщава в днешния си брой в. «Старозагорски новини» за включването на фермерите от региона в националния протест н своите колеги Сдружението на млекопроизводителите от Старозагорско е получило разрешение от общинските власти за ефективни протести от утре до четвъртък. Председателят на сдружението Танчо Колев е обявил, че през тези три дни за час от 10 до 11 ч. щял да бъде блокиран изхода от Стара Загора за Казанлък. Млекопроизводителите обмисляли и по радикални протестни действия като демонстративно колене на животни на пътя и разливане на гюмове с мляко.
Държавата ни е в нокдаун сред убийствените оценки от страна на Европейския съюз, това пък твърди д-р Иван Николов, председател на Съюза на репресираните в България пред регионалния всекидневник. Според него свидетели сме на икономическа и морална катастрофа и отговорност за това носи тройната коалиция. В най-новата ни история сегашната ситуация се повтаряла за трети път и винаги на дъното стояли бивши и настоящи комунисти.
Вестникът съобщава още и за разбиването на престъпна наркогрупа в региона. Полицията в града на липите е задържала при спецакция 10 души, разпространявали наркотици в Южна България.
ВИДИН
Днес вестник “Видин” открива броя си с неприятната новина, че във Видин няма да има ВУЗ. В “Казаха “не” на университета” се съобщава, че за втори път е отказана акредитация на Еврошвейцарски университет в града. Четиригодишен труд на автора на проекта – швейцарския професор Волфганг Кунел, кметове и областни управители от Северозападна България, от съседните области на Румъния и Сърбия, отива на халост. На халост изглеждат хвърлени и 1 млн. евро, вложени досега в създаването на учебна база. Акредитационният съвет не е дал никакви обяснения поради какво не е харесал проектът.
За сметка на това общините хвърлят луди пари за ремонти на училищата. В Димово обновяват училището със 720 000 лв., в Чупрене – отпускат 100 000 лв. за издръжка на двете останали в общината училища.
В броя днес д-р Любомир Виденов от Центъра за спешна помощ учи видинчани как да се спасяват от жегите – правилата са прости, важното е да се спазват от болни, но и от здрави хора, алармира лекарят. Водата в Дунава е толкова мръсна, че се чудя какво правят хората там, казва той. Много пациенти идват в спешното отделение с възпаления на ушите, очите, кожни реакции, твърди докторът.
Политическа хроника, здравна беседа, разказ на участник в изкачване на връх “Ботев” преди дни – са другите четива от броя днес.
Етнографката Маргарита Николова представя предстоящия християнски празник Преображение. На този ден между лятото и есента се смята, че настъпва захлаждане. На него за пръв път се вкусва грозде, осветено в църква. Съществувала е забрана да се ядат къпини преди да се вкуси грозде, защото къпината била творение на дявола, а гроздето - на Бога, обяснява етнографката.
ДОБРИЧ
"Йолита Павлова - първа на международна олимпиада по немски език" - с това заглавие днес "Нова добруджанска трибуна" отбелязва успеха на възпитаничката на езиковата гимназия в града. Пред медията родителите на момичето са съобщили, че Йолита има 5 по немски за годината и не е била на таблото на училището за 24 май.
За открития в четвъртък вечерта нов цех за преработка на пчелен мед в село Бранище информира още вестникът от първата си страница.
Фотографът на медията Любен Желязков е успял да снима слънчевото затъмнение, което можеше да се наблюдава на 1 август.
"Състави от България и Украйна се представиха на събора в Текето" - с това заглавие отваря днес другият добрички всекидневник "Добруджанска трибуна". Изданието представя обширен репортаж за традиционния фолклорен събор в добруджанската местност.
И двата вестника отбелязват поставянето на паметната плоча на спасителите от влака София - Кардам на сградата на добричката ж.п. гара.
Вестниците предлагат множество регионални, вътрешни и международни новини, както и любопитни и спортни информации.
ВАРНА
“Втори месец се бави доставката на лекарство за 25 деца от Североизточна България” пише днес в уводния материал на „Позвънете Новини”. Вестникът добавя, че има и два пъти повече възрастни с рядък, вроден дефицит на ензим. Заболяването, известно като болест на Уилсън, се предава генетично и се дължи на нарушено усвояване на медта, която се приема чрез храната. Носителите на рядката болест са под постоянно наблюдение на лекарите от Клиниката по детска еднокринология и гастроентерология, където ги лекуват със специален медикамент, наречен “меден хелатор”. Той се осигурява с държавна поръчка и е безплатен за пациентите, но през последните 2 месеца има проблем с доставката, заявява пред изданието д-р Миглена Георгиева – педиатър гастроентеролог в клиниката. Най-малкият пациент в здравното заведение сега е на 8 години. Лечението обаче продължава цял живот.
„Български и македонски песни огласиха Галата” пише още вестникът. Над 50 състава от страната и чужбина се включиха в 41-то издание на националния събор “Галата пее и танцува”, като шест от тях бяха детски от Украйна и Хърватска.
„Пак не откриха ледената пързалка” разочарова желаещите да опитат леда варненци изданието. Обещаната дата за откриването на пързалката в спортния комплекс „Младост” отново не е спазена. Поредният пусков срок, обявен от общинската администрация, беше 1 август, но съоръжението продължава да не функционира. „Ще открием пързалката на 12 август в 20 часа”, уточнява шефката на общинската дирекция „Младежки дейности спорт” Калинка Попстефанова. Поредното отлагане било отново заради липсваща документация.
„Булки дефилират в центъра на Варна” е друга тема в броя днес. Уникалното ревю на сватбени рокли събра любопитни варненци и туристи в центъра на Варна. Сред сатен, цветя и балони и под звуците на романтична музика, булки дефилираха само на метри от оживения уличен трафик.
„Чужденец спаси 13-годишно момче от удавяне“ преминава към темата с прблемите в морето “Позвънете Новини”. Информацията е от първа ръка и идва от директора на ДКЦ “Света Клементина” д-р Иван Иванов. Според него ученикът от Шумен Ивайло Асенов, можел да се удави в неохраняема зона, в близост до вълнолома, но бил спасен навреме от чужд турист.
„На 5 инцидента по плажовете са се отзовали медицинските екипи през почивните дни”, продължава темата и „Черно море”. Три от тях са били в събота, а вчера лекарите са помогнали на други двама, влезли в морето, въпреки вдигнатият червен флаг, при който се забранява къпането. Първият инцидент станал в неохранявана зона с 13-годишния Ивайло, който влязъл в морето и започнал да се дави. При втория, който бил също в неохраняема зона в района на плажа „Кабакум”, била спасена давеща се жена.
„Сляпо момче спечели сърцата на слушателите на Алфа радио”, съобщава още вестникът. Незрящият младеж събра най-много гласове в първия конкурс за млади диджеи и ремиксатори, организиран от радиото. За 17-годишният DJ Панчо от София гласуваха над 3 000 души.
„Гости победиха на плувния маратон „Галата-Варна”, отбелязват на спортните си колони местните издания. Победител при мъжете в 68-ото издание на плувния маратон, в който участваха 168 ентусиасти от цялата страна, е Михаил Георгиев от Пловдив с време 51,38 мин., а при жените - състезателката на НСА Мария Златкова (58,56 мин.)
Темата на „Народно дело” е насочена към битовото замърсяването в района на Карадере. “Райско кътче, но ми е болно като гледам в какво се превръща”, разказва пред изданието Никита Баналиев, управител на фирмата“Титан – АС”, концесионер на плажа край Карадере. Той се е видял в чудо не толкова заради трудоемкото и скъпо почистване на ивицата, колкото заради тоталния отказ на плажуващите да спазват каквито и да е хигиенни норми и порядки. Последната тенденция е закътаното заливче край Бяла да се превърне в нудистки лагер. С първите по-топли дни в годината на тумби палаткаджиите започват да прииждат от цяла България. Носят си щайги, пълни с буркани, изкарват поне седмица-две и зарязват сред природата камари с амбалаж и боклуци, сочи проверка на вестника. Малко екология е останала в Карадере. Местата за смет, направени с булдозер, се използват от “природозащитниците” за ... паркинг. Така наречената Бяла река, на която е кръстен градът, вече е затлачена от отпадъци и прилича по-скоро на блато.
Вестник „Черноморие” дава надежди на семействата със свити бюджети, че „Идва сезонът на по-евтините почивки”. През есента цените на почивките ще спаднат, пише изданието, като се позовава на прогнозите на специалисти в хотелиерството. Прави впечатление, че през октомври сумите, които трябва да приготвим за почивка на море на много места са около два пъти по-ниски, отколкото през юли и август. Репортерска проверка на изданието е установила, че нощувките в тризвезден хотел в Созопол са по-евтини, от спането в хотел от същата категория в Златни пясъци. През есента по Южното Черноморие може да се нощува и срещу 26 лв.на човек, показват оферти на хотелиерите, заявява Марин Нешков, председател на Варненската туристическа камара. По думите му обаче, това се дължи на по-ниско качество или на по-малко предлагани екстри и услуги, защото в хотелиерския бизнес цените се движат около тези фактори. За пример Нешков сочи, че може да става въпрос за неохранявани плажове, за частни квартири и за снабдяване с храна от близкия магазин, което естествено ще понижи цената на почивката.
„Кръчми, винарни, заведения и кафенета за над 25 млн.евро се продават във Варна”, сочи имотна справка, цитирана още вестниците днес. Към момента нови собственици се търсят за 99 обекта, при средна цена от 1 476 евро за кв.м. “Това са разработени целогодишни заведения, чиито собственици гонят печалба. Малка част от тях се продават заради ниски обороти или неуспешно управление”, коментират варненски брокери. По техни данни в града и кварталите Виница, Бриз и Траката се продавали поне още толкова кръчми и кафенета.
Днес на Морска гара във Варна „Започва монтажът на новия понтон” , който не само ще отвори нови 25 места за яхти в пристанището, но и ще предлага модерни комуникационни услуги за екипажите, припомнят още местните издания. В събота във Варна пристигнаха 4 ТИР-а, със закупените от „Пристанище Варна”за около 250 000 евро 6 бетонни понтона, всеки с дължина 12 метра. Днес започва монтирането им.
ПЛОВДИВ
„Заровиха Виолета, роднини сигурни, че е отровена”, пише в днешния си брой вестник „Марица”. Статията припомня за случая с починалата от хранително натрявяне в събота 55-годишна жена от ромския квартал на Куртово Конаре. Според братовчедите й в плика с хранителни помощи, които донесъл таксиметров шофьор имало бележка с думите „Проклети да сте, това е за вашето погребение!”.
„Нови автобусни спирки-ама друг път!” е друго заглавие от първа страница на всекидневника. Общината прекратява договора с фирмата изпълнител на автобусните спирки под тепетата, информира вестникът. Причината за разтрогване на отношенията е, че столичната „Алфатекс Л 2” е трябвало да монтира 315 спирки, от които до момента е направила едва 40.
За нови магистърски програми в ПУ „Паисий Хилендарски” информира статия, която също е поместена на първа страница. Предложенията са за „Семейна педагогика”, „Приложна фотография”, „Юдаизъм – християнство”. Тези нови специалности буквално са поискани от потребностите на социалния живот, пише всекидневникът. Таксите за семестър варират от 200 до 800 лева в зависимост от факултетните „ценоразписи”.
За поредния конфликт около земите на Бачковския манастир информира статия от втора страница. Според ресторантьори и наематели на сергии покрай пътя за Смолян манастирът е заграбил терени, които не са негова собственост. Игуменът на обителта обаче е категоричен, че парцелите са на манастира и настоява общината да ги възстанови с нотариални актове.
На трета страница са новините от криминалния бюлетин в неделя.
В рубриката „Моят джоб” вестникът информира, че банките са надули таксите с 20 на сто само за месец. Непроменени остават условията за заем при небанковите кредитори.
БУРГАС
Инцидентът край къмпинг "Силистар", при който загинаха четирима души, е водеща тема в днешната бургаска преса. Момиче на 17 години и трима мъже от гр. Троян се удавиха. Девойката се подхлъзнала на скалите и полетяла към бурното море, викайки за помощ. Тримата й приятели скочили един след друг да я спасяват. Нито един от компанията не успял да изплува. Според водолазите, които извадиха вчера телата им, мъртво вълнение е погубило младежите.
Първите страници на в. "Компас" и "Черноморски фар" са посветени на знаковата среща между ГЕРБ и ДСБ, която се проведе в Бургас. Ръководствата на двете партии се споразумяха за съвместни действия за национален бойкот на правителството.
"70 вида манов мед от цял свят опитват в Царево" е любопитна статия в днешният брой на "Черноморски фар". Материалът е посветен на първия световен фестивал на мановия мед, който се провежда в южния морски курорт.
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
От Е.ОН. алармират: Взривове оставиха без ток десетки села, пише на първата си страница вестник "Янтра Днес". Взривни работи по северната част на прохода Хаинбоаз оставят десетки населени места в района без електрозахранване за дълъг период, алармираха от “Е.ОН България Мрежи”. При последния взрив в четвъртък следобед около 300 метра от електропровод 20 kV е паднал на земята. Проводниците са били скъсани и затрупани. Теренът не е разчистен и никаква техника не е в състояние да достигне до мястото.
Заради липса на паспорти 6 деца не заминаха за Полша, е следващото заглавие в ежедневника. Поради нормативни пречки 6 деца от дома в Горски Сеновец няма да заминат в Полша на лагер, съобщи директорката Бистра Ботева. Причината е, че не могат да бъдат издадени международни паспорти, тъй като молби за това трябва да подадат родителите. Децата са изоставени и родителите им не могат да бъдат издирени. Молбата може да бъде подадена от настойници или попечители, но такива децата нямат. Директорката на дома няма тези функции, макар че под нейно ръководство сираците се отглеждат до 18-годишна възраст.
ЦБА подари два червени автомобила “Ситроен С1”, съобщава изданието. Два леки автомобила подари на редовните си клиенти търговската верига ЦБА. На 1 август в присъствието на нотариус Петя Калчева в “Търговски парк Велико Търново” и Дамян Дамянов, представител на “Каменски”, бяха изтеглени имената на щастливците, които получават по един червен “Ситроен С1”. Измежду няколкостотин хиляди талона късметът се усмихна на 69-годишния великотърновец Стефан Стефанов и на 57-годишната Паунка Пенева от Присово.
Константин Тотев разкри резиденцията на първите Асеневци на Трапезица, научаваме от вторият областен всекидневник „Борба”. Резиденцията на първите Асеневци – Петър, Асен и Калоян, разкри археологът Константин Тотев на Трапезица. И това лято той работи в района на северната порта, където миналата година започна да копае заедно с колегите си Пламен Караилиев и Евгени Дерменджиев, пише вестникът.
СМОЛЯН
Водеща тема за днешния брой на в.”Отзвук” е обещанието на префекта на Ксанти, че пътят между Златоград и Термес, от гръцка страна, ще е готов напролет. До края на тази година пътят ще бъде разширен и изравнен, а целият проект ще завърши през пролетта на 2009 г., пише изданието, цитирайки ксантийския областен управител Георгиус Павлидис. Преди дни той се срещна с кмета на Златоград, Мирослав Янчев, за да запознае „на живо” представители на над 20 гръцки медии докъде е стигнал проектът за трансграничното трасе.
Новината от живота в областта, на която акцентира „Отзвук” е, че Чепеларе остава без сметище и ще плаща по 7лв.на тон, за да депонира боклука на смолянското сметище. Местните депутати са гласували в тази връзка и допълнение на наредбата за местни данъци и такси с нова точка. Тя регламентира и допълнителния налог, който ще плащат хората и фирмите в родопския град.
Друго интересно заглавие от страниците на вестника е, че сряда се оказва „кучешкия ден” за Девин. Местната управа в града на минералната вода алармира, че това е пазарният ден, в който от цялата община идват хора и докарват безпризорни песове.
Ежеседмично глутниците от помияри се увеличават с по 20-30 броя, което налага общината да вземе спешни мерки.
„Общински екип оглажда ул.”Дора Янкова” в Славейно”, продължава вестникът темата за черния път в селото, кръстен на смолянската кметица. По план той не е предвиден за улица, но Янкова се ангажира с калдаръм за пътеката, заради остроумието на местните. „Отзвук” обаче цитира притесненията й, че животът в планината предполага много такива родопски сокаци, които ако трябва да се асфалтират ще има бум на „кръщенки” с името й.
Репортажът на днешния брой е за шестото гайдарско надсвирване над Гела, на което са гостували около 10хиляди души.
Атрактивна тема предлага изданието на страницата ”Технологии”. От нея става ясно, че в Америка се лансира „дигитален грим”, който се наслагва и сменя върху лицето на актьора по време на представление. За най-новите компютърни модели за декор и грим, на страниците на смолянския вестник, разказва изпълнителният директор на „Хипер медиа студио” Джеф Бърк. С екип професионални театрали, той за поредна година е в Родопския драматичен театър в Смолян, за обмяна на опит и идеи.
ТЪРГОВИЩЕ
Акцентът в днешния брой на вестник "Търговищки новини" е материалът "Зърно много, а хлябът скъп". Крайната констатация на печатното издание е че и при малко и при много потребителят е губещ.
Европейската шампионка Янина Станчева от Търговище получи поздрав от месната структора на ГЕРБ.
Интервюто в броя е с управителя на общинската фирма БКС-Търговище Галин Дачев. В него шефът обесняна за дейноста на дружеството и защо е отличник сред общинските фирми.
Вестникът публикува и позицията на председателя на ПП "Лидер" Кънчо Филипов за доклада на Европейската комисия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com