Правим афиш за вход свободен в музея

Правим афиш за вход свободен в музея | StandartNews.com

Обсъждат специални карти за учители и открити уроци "на терен"

Единен афиш за всички дни на отворените врати в музеите, театрите, галериите и културно-историческите атракции. Това е една от спешните мерки, които ще обсъждат на работна среща днес министрите на културата и образованието Вежди Рашидов и Тодор Танев, главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова, председателката на комисията по култура и медии в НС Полина Карастоянова, изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова, председателката на Синдиката на българските учители Янка Такева, кметове и шефове на музеи.

Идеята е спешно да се обобщят в един публичен регистър всички дни, в които културните институции пускат ученици без вход. Така през оставащите седмици от лятната ваканция родителите и любопитните младежи ще знаят кои артефакти могат да разгледат.Инициативата децата до 18 г. да посещават безплатно чудесата на България е на г-жа Бозукова и бе лансирана със старта на едноименната кампания на "Стандарт" за 2015 г.

По време на днешната среща се очаква да се набележат конкретни мерки за провеждането на открити уроци в музеи, театри и културно-исторически атракции от новата учебна година. Работната срещата в Министерството на културата е втора по проблема. Целта й е да изработи национална план-програма за безплатни посещения с образователна цел на учениците до 18 г. по Чудесата на България. Шефът на Синдиката на българските учители Янка Такева ще настоява да се разпише ясно статутът на учителите, които правят открити уроци в музеите.

В момента преподавателите изпадат в унизителната ситуация децата да събират вход за билета им. Идеята на Янка Такева е да се изготви специално споразумение между МОН, Министерството на културата и НСОРБ, в което да е разписано издаването на специален документ, с който учителите се освобождават от входна такса, когато водят децата в музеи и театри. Очаква се наесен на специален форум да се обсъдят и разпишат открити уроци по културните обекти с образователна цел. Така например част от часовете по история на децата могат да са в исторически или археологически музей, по биология и география - в природо-научен, а часове по изкуства - в театър или галерия. Преподавателите са категорични, че уроците "на терен" ще помогнат на децата да усвоят материала и ще "запалят" интереса им към различни сфери.

Три варианта в подкрепа на идеята

Милена Недева, кмет на Каспичан

Трябва да се намери форма за компенсиране на средствата, защото знаете, че няма безплатен обяд. От друга страна, безплатните неща не се ценят. По принцип съм за подобна форма за привличане на младите хора. Има 3 варианта за подкрепа на тази идея. Едната е на младежите, които доказано са посетили 100-те национални обекта, да им бъде възстановявана част от сумата за вход в музеите в тези места. Половината може да е за сметка на музеите, половината от държавата. Предстои да бъдат отваряни мерки, свързани с интеграцията на учениците. Там също би могло да се включат програми, свързани с часовете по история или часовете на класния. Така че тези разходи пък да бъдат покривани с европейски средства. Става дума за клубове по интереси - в историята, народното творчество. Третият вариант е компенсиране чрез система с ваучери, издигната от директора на регионалния музей в Шумен.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай