София. Нахапаният от кучета проф. Ботьо Тачков се подобрява. Това разказа пред агенция Стандарт Нюз началникът на Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивно лечение (КАРИЛ) във ВМА-София доц. Николай Петров. Професорът вече е изведен от шока и лекарите го оперират през ден, за да се преборят с травмите след зверското нападение от глутницата кучета преди 8 дни.
Първите два дни лекарите от ВМА-София се борят денонощно за живота на 88-годишния проф. Ботьо Тачков. Нахапаният икономист първоначално е в шокова зала, разказва доц. Николай Петров. Освен с жестоките рани от челюстите на кучетата лекарите трябва да се борят и със съпътстващите проблеми - лоша сърдечна дейност и високо кръвно, вследствие на прекарания при нападението инфаркт.
"Благодарение на добрата и бърза работа на екипите този критичен момент бе преодолян", обяснява доц. Николай Петров. Щом професорът е изведен от шокова зала, започва другата голяма битка - да поддържат Ботьо, докато обработват раните му. Тачков вече е настанен в КАРИЛ и преминава в ръцете на екип от най-добрите реаниматори, анестезиолози, пластични хирурзи и кардиолози начело с доц. Петров. Започва поредица от операции през ден. До момента сме направили 4-5, допълва шефът на катедрата. При всяка една от операциите лекарите почистват мъртвата тъкан по раните му - ушите, шията, ръцете и краката.
"В областта на краката са и основните му наранявания, тъй като има липсващи тъкани. Там липсва не само кожа, а и мускул на места", разказва доц. Петров. И разкрива, че в понеделник се е наложило да ампутират част от лявото стъпало на проф. Тачков. Въпреки това, ако икономистът се възстанови, лекарите смятат, че ще може да ходи. Доц. Петров е категоричен, че все пак професорът е извадил късмет - бездомните кучета не са успели да засегнат кръвоносните съдове, защото това би коствало живота му. Колко още операции му предстоят обаче никой не може да каже.
"Няма да са малко, защото оперативните превръзки ще продължат, докато раните не се затворят с кожа. Сигурно ще се наложи и трансплантация на кожа от други части на тялото, тъй като раните са големи, е малко вероятно да се затворят сами, обяснява шефът на клиниката.
Въпреки това лекарите от ВМА са на мнение, че с всяка следваща операция се наблюдава подобрение в общото състояние на проф. Тачков. Медиците смятат да включат в общата терапия на професора и кислородолечение с барокамера, но не на този етап, тъй като състоянието му би могло рязко да се влоши. 88-те години на проф. Тачков няма как да не оказват влияние.
"Налага се да стимулираме отделянето на урина, както и подпомагането на дишането на моменти, защото въпреки че вече диша сам, задържа секрети в белите дробове поради сънливото състояние, в което се намира. Налага се корекция на водния и електролитния баланс, вливане на кръв и кръвни продукти, плазма, корекция на системата на кръвосъсирването", разказва доц. Петров. Лекарите подпомагат и имунната му система чрез специфични препарати. И го хранят - парентерално и ентерално - по венозен път и със сонда през стомаха, обяснява доц. Петров.
Шефът на КАРИЛ пояснява, че засега проф. Тачков спи почти през цялото денонощие, но е контактен и адекватен. Разбира какво му се говори и изпълнява елементарни движения - като например да повдигне леко едната си ръка. Не се знае в каква степен е увредено зрението му - за да се разбере, лекарите трябва да установят вербален контакт с проф. Тачков, което засега е невъзможно.
"Волята и силата на духа го крепят. Шансовете му не са лоши благодарение на професионалния екип, с който работим, и високото ниво на реанимацията. И въпрек тежката обща ситуация винаги съм бил оптимист в работата си!", категоричен е доц. Николай Петров.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com