София. Най-чистият въздух в страната дишат хората, които живеят в региона на родопския връх Рожен. На Копитото на Витоша и край полигона Змейово също нямат проблеми с вредните частици, които пълнят дробовете ни в градовете.
Най-замърсените столични райони пък са около Орлов мост, в "Павлово", "Дружба" и "Надежда". Рекордьор по мръсен въздух в столицата е бул. "Александър Стамболийски", заради многото коли и високите сгради, които спират разсейването на газовете от ауспусите. Това обяви Валери Серафимов, шеф на отдел "Мониторинг на въздуха" в Изпълнителната агенция по околна среда пред БТА. Софиянци гълтат над нормата фини прахови частици и азотни окиси.
След спирането на работа на "Кремиковци", основни причини за емитирането им са автомобилният транспорт, отоплението с твърди и течни горива, замърсените пътни настилки и някои ТЕЦ. В "Дружба" и "Надежда" освен автомобилния транспорт, за превишенията допринася и наличието на ТЕЦ. Замърсените пътни настилки също оказват влияние.
По-чистите столични квартали в подножието на Витоша закъсват през зимата, когато в отоплението на дърва и въглища в къщите, както и заради използването на мазут. Тогава в "Бистрица", "Симеоново" и "Драгалевци", както и в "Павлово" във въздуха има наднормени стойности на замърсители. По-чисто и през студените дни остава в "Горна Баня" и Банкя.
Около 30% от българите, половината от които деца, страдат от алергии, като през последните 10-20 години има скок в броя на заболелите. Всяка година нови 15-20 хил. българи се превръщат в пациенти на алерголозите. Основната причина е замърсяването на въздуха, твърдят специалистите. Въглеродният и серният двуокис, както и азотът, увреждат черния дроб и засилват алергизацията. Огромна роля за заболяването има и цигареният дим.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com