Ако отивате в Сан Франциско, носете непременно цветя в косата си. Там ще срещнете страхотни хора, а лятото ще е изпълнено с любов. В случай, че не се сещате откъде ви звучат познато тези редове, то ще подскажем, че са от култовата песен на Скот Макензи "Сан Франциско". Написва я през лятото на 1967 г., което остава в историята като "Лятото на любовта" (Summer of Love) заради апогея на хипи манията в едноименния американски град.
Неизбежно бе човек да не се сети за това легендарно парче на церемонията в посолството на САЩ в София, на която посланик Марси Рийс раздаде паспортите с американски визи на първите одобрени български участници в програмата за летните бригади (програмата Work and Travel) за 2014 г. Събитието постави началото на визовата кампания за тазгодишното издание на програмата.
Асоциацията с песента бе провокирана заради неколкократното споменаване на града на кредитните карти "Виза" и джинсите "Левис Щраус" (разбира се, Сан Франциско е известен с много повече от това, че там са централните офиси на тези две марки - б. р.) преди и по време на церемонията в US мисията. Преди пратеничката на Обама да връчи визите на студентите Мартина, Петя, Росен, Мартини Гюлайниязи, търговският аташе към посолството Томас Бранс представи града като една от главните дестинации в САЩ за летни бригади и за туризъм въобще. С идеята да го популяризира сред българските студенти, ако все още не са го направили предпочитано място за работа през лятото там. Бранс акцентира върху разнообразието на града с прочутия "Бей Бридж".
"Там ще срещнете много различни хора - дори само да отидете от един квартал в друг, ще ви се стори, че сте в друг град", изтъкна Бранс. И посочи освен хълмовете, плажовете, архитектурата и духа и разнообразието на храна като една от характерните черти на града, отбелязвайки, че в Сан Франциско има най-много ресторанти на глава от населението в САЩ. Освен това само на 50 км се намира Силиконовата (Силициевата) долина, централата на Гугъл и много други емблематични високотехнологични чудеса на съвремието.
"Сан Франциско е едно много зрелищно и вълнуващо място и ако имате възможност да отидете там, много силно ви препоръчвам да го направите", отбeляза посланикът на САЩ Марси Рийс. Тя припомни, че програмата Work and Travel е започнала през 2000 г. и досега повече от 80 000 български студенти са участвали в нея. А справка на посолството на САЩ допълва, че България остава една от страните, които изпращат най-голям брой студенти на глава от населението в региона.
"Мисля, че тази програма е много вдъхновяваща за младите хора, защото те имат възможност да пътуват и да помагат за своето образование, освен това имат възможност да научат много за други култури и държави. За мен лично това бе едно много вълнуващо преживяване, защото като бях студентка, така отидох до бивша Югославия", сподели дипломатът.
И се пошегува: "И вижте къде съм днес". Обръщайки се към заминаващите тази година студенти, Рийс отбеляза, че знае, че ще работят много здраво, но и че много ще се забавляват. "И, честно казано, малко ви завиждам", пошегува се отново тя.
От посолството допълват, че най-популярните дестинации за 2013 г. са били Мериленд, Масачузетс и Ню Джърси. Други любими дестинации са били Делауер, Вирджиния, Ню Йорк, Мейн, Флорида, Охайо, Южна Каролина и Уисконсин.
Изискванията към кандидатите за летни бригади са да са студенти редовно обучение в акредитирано висше учебно заведение, да владеят английски език на достатъчно добро ниво, за да могат да се справят с ежедневни ситуации, и да си вършат работата в САЩ. Но може би едно от най-важните изисквания е да убедят консула по време на интервюто за виза, че ще се върнат в България до 1 октомври.
Америка очаква 7000 нашенци
Очакваме броят на участвалите в програмата тази година да е поне толкова, колкото и миналата. През 2013 г. над 7000 български студенти пътуваха по програмата Work and Travel, каза пред "Стандарт" Дебора Кембъл, генерален консул в посолството на САЩ в София. Толкова приблизително са били и през 2012 г.
Тя сподели, че се е срещала с наши участници в летните бригади още преди да дойде в България преди година и половина. "Учех български, вече си опаковах багажа за България. Бях отседнала в хотел във Вирджиния. И се оказа, че спасителят на басейна на хотела е българин", сподели Кембъл. От него научила много за страната ни, която никога преди това не била посещавала. И той й признал, че като повечето участвали в тази програма искат да го направят отново.
Тя се е срещала и тук с български студенти, планиращи да кандидатстват за участие. "Това, което силно ме впечатли, бе колко интелигентни, амбициозни и талантливи са българските студенти. И колко здраво работят", посочи Кембъл. И изтъкна, че освен парите и забавлението, приятелствата и контактите, които се завързват по време на лятна бригада, помагат за бъдещото професионално развитие на участвалия.
Кембъл даде два ключови съвета за кандидатстващите за американска виза въобще. "Първият е: моля ви, много ви моля, бъдете искрени, не ни лъжете по време на интервюто. Ние искаме да ви дадем виза. Жалко е заради една лъжа да не я получите", призова генералният консул на САЩ.
Другият е кандидатите да не си мълчат по време на интервюто, а да говорят. "Имаме време само за два-три въпроса и е важно кандидатът да ни убеди, че заминава за САЩ наистина по тази причина, която е посочил. И че ще се върне в родината, когато трябва", допълни Кембъл.
По последни данни процентът на откази за кандидатствали за американска виза българи е около 19%. Броят на издадените годишно обаче са между 23 000 и 25 000.
Петя пътува за втори път
Докогато мога, ще ходя. Това обеща пред "Стандарт" второкурсничката от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ) Петя Накова от София. Тя бе сред първите, получили виза, при това връчена лично от американския посланик, за участие в тазгодишните летни бригади. Това лято тя заминава за втори път и отново ще е на същото място, където е работила и миналата година - Рехабът бийч в Делауер. "Намира се на Източното крайбрежие на САЩ, на 170 км южно от Вашингтон", обясни Петя, която е работела и пак ще работи в пералното помещение на местен хотел.
"Едно от най-хубавите неща е, че се срещат със страшно много хора. Миналото лято се запознах с над 600 души. Не само американци, но и от много други държави", споделя опит Петя. И разкрива, че по ирония на съдбата на хиляди километри от дома не просто е срещнала и българи - срещнала и съграждани, че и състуденти, които не е познавала в родината си. "Както се шегуваме с моите приятели там: влез в американски автобус, за да се срещнеш с българи", смее се Петя.
И не скрива, че "купонът там не спира, независимо че на другия ден може да си на работа". Е, веднъж партито така се развихрило, че компанията на Петя трябвало да дава обяснения пред полицията, но се разминали само със забележка, която не попречила да продължат да работят и да се забавляват в САЩ. Извън веселбата Петя разкрива, че парите, които е спечелила миналото лято, е използвала не само за себе си, но с тях е помогнала и на родителите си в София. "Доволна съм от парите, които получавам, мога да си намеря и втора работа без проблем, че дори и трета", обещава тя.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com