Ловят "мъртви души" в училищата

Вкарват в час и старци без диплома заради субсидията от 1200 лв.

Ловят "мъртви души" в училищата | StandartNews.com

София. Училищни директори си играят на "тука има - тука нема" с държавните пари. Десетки шефове в замиращи школа спасяват бюджетите си с "мъртви души". Те записват отпаднали или емигрирали деца като ученици в училището, за да могат да получат държавната субсидия, която е между 1200 и 1400 лева на дете.

Последният хит в надлъгването с държавата са т. нар. деца със специални образователни потребности, разказа пред агенция Стандарт Нюз психологът Иван Игов. Това са малчугани, които имат някакво заболяване или умствена изостаналост, но въпреки това трябва да бъдат включени в интегриращо обучение в общообразователните училища. Най-често директорите "завеждат" тези деца в списъка си с ученици, след което те не се появяват в клас нито веднъж. Въпреки че не се обучават, държавата превежда предвидените за тях средства.

"Натъкнахме се на фрапантни случаи, докато правехме друго проучване - за толерантността. В няколко училища разпитвахме децата за техните връстници със специални образователни потребности - как ги възприемат, играят ли си с тях. Те само мигаха и не разбираха за кого им говорим." Накрая едно от хлапетата изплюло камъчето - повечето от тези деца просто не са стъпвали в класната стая.

По време на обиколките си в училищата Игов срещнал и други фрапантни случаи. Директорка от Шумен например наела частен детектив, за да издири ЕГН на деца, които са заминали в чужбина с родителите си и не смятат скоро да се връщат. Идеята била да ги запише като свои ученици и да прибере субсидията за тях. Друга пък, във Вълчидол, включила в самостоятелна форма на обучение всички старци от родното си село, които не са завършили прогимназия или гимназия. Един път месечно в селото идвал школският автобус, който возел възрастните хора до града. Те били доволни, че са си направили екскурзия, а директорката, че е прибрала парите за тях.

Поради липсата на единна система, която да съпоставя кое дете къде е записано, има и друга врътка, обясни Игов. Едно дете се записва едновременно в две училища в различни общини. Така държавата плаща за него на две места.

Хит напоследък е и пазаруването на ученици, които са отпаднали и не искат да продължат образованието си. Някои директори просто продължават да ги водят като свои випускници, докато не завършат. Шефове на професионални гимназии пък ходят по ромските махали да пазаруват дипломите за основно образование на младежи, завършили осми клас, които няма да учат по-нагоре. Учители разказаха за куриозен случай при подобна акция - роми, които вече са си продали дипломите на един директор, се появили малко по-късно в училището и казали "Съжаляваме, бате, дойде друг, който ни плаща повече, връщай тапиите".


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай