Край на мита, че древните хора избили мамутите

Виновни са климатичните промени

Край на мита, че древните хора избили мамутите | StandartNews.com

 

Международен екип от учени от Финландия, Великобритания и Испания посочиха изменението на климата като основната причина за изчезването на мамутите, пише научното списание Nature Ecology & Evolution.

Най-запазеният мамут в света идва в Европа (снимки) | OFFTOPIC | Новини от  България и Света | OFFNews.bg

Според учените, версията за това, че хората изтребили гигантните животни, е погрешна. На база на поредица от изследвания те доказват, че мегафауната умира в края на последния ледников период като тогава рязко намалява популацията на слоновете, а климатичната катастрофа, причинила смъртта им, е подължавала милиони години.

Вълнест мамут - 3D анимация - Електронно обучение и учене Mozaik

Анализът е направен на базата на всички експонати на мамути в световните музеи.

Не очаквахме толкова категоричен разултат. Явно е , че световното измиране на хоботните в геологическата история се е случило без въздействието на древните хора, казва професорът от университета в Бристол Чжан Ханвен.

Повечето от мамутите измират преди около 10 500 години, когато климатът се затопля в края на последната ледникова епоха. Въпреки това малка на брой група се запазва на север от Беринговия проток допреди около 4 000 години.

Мамут / Mammoth – Дума на деня - EVS Translations

След най- студената ледена епоха преди около 21 000 години е имало голямо намаляване на растителността и това е главната причина за измирането на тези животни.

Според учените е било невъзможно хората да са избили мамутите поради причината, че те винаги са били на огромни групи и са се защитавали свирепо. В повечето случай хората са изпозвали вече убитите от други животни трупове на мамути и са се хранили от останките.

Твърди се, че главната причина е драстичното намаляване на растителността и замръзналите езера. Тежестта на мамутите е била прекалено голяма и ледът под краката им се е пукал и те са пропадали в ледената вода.  Понеже са били на огромни стада след като леда се пропукал, десетки мамута са падали и замръзвали, дори огромната им козина не е успявала да ги предпази.

Една от научните карти показва, че разпределението на населението на древните хора преди 12,5-11 000 години (това е при предполагаема оценка за 1,5 -4 милиона население тогава) съществено се променя във вековете преди новата ера.

 

 

Въпреки последното изследване обаче остават поне 2 въпроса около участието на човека в изчезването на мамутите:

- През последните 1 млн. г. има най-малко 8 ледникови периода, последвани от 8 периоди на затопляния с промяна в ландшафта. Мамутите спокойно ги преживяват всичките. Защо именно в края на последния те изчезват, когато вече на  "погребението" им присъстват и хората?

-. Дори изчезването на степите да е причина за умирането на сибирските гигантски слонове, какво отношение имат сибирските ландшафтни промени към гигантския ленивец в Южна Америка или 3-метровото кенгуру в Австралия, например?  Факт е, че и те изчезват с нарастващото население  по света.

Характерни черти на най-древния, древен и съвременен човек. Етапи на  човешката еволюция Външни черти на съвременните и древните хора

И все пак евентуалната съдба на мамутите трябва да служи като предупреждение за собствения ни вид, казват учените.

"Те са били изключително често срещани, широко разпространен вид, който изчезва много бързо поради изменението на климата. В това трябва да има поука за нас", казват авторите на последното проучване

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай