Най-старият държавен конезавод у нас "Кабиюк" край Шумен вече е национален историко-археологически резерват и се сдоби със статут на изключителна държавна собственост, обяви в Шумен зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов. Пред името на конезавода вече ще ще изписва абревиатурата НИАР, както пред имената на старите столици Плиска и Преслав и на Мадарския конник. С НИАР "Кабиюк" област Шумен става единствената в страната с четири исторически резервата на територията, като досега беше и единствената с три.
Основанието "Кабиюк" да стане археологически резерват е откритото неотдавна на територията му старобългарско землено укрепление с могила. То е фиксирано още в края на 19 век от чеха Карел Шкорпил, но от 2004 г. по него активно работи и съвременната българска наука. Намерено е и рядко капище, което е вторият по големина езически храм след този в Плиска. До него бе открит и гроб от ханско време, за който дори се някои допуснаха, че може да е лобното място на Хан Аспарух. Самият конезавод, основан още през 1864 г. от русенския валия Митхат Паша, има своя атрактивна история.
Освен че Кабиюшкото укрепление е изключително важен за археологията обект, самият конезавод сам за себе си е туристическа атракция. По щастливо стечение на обстоятелствата Кабиюк е готова рецепта за успешен туризъм в района на старите столици, изтъкна зам.-министър Чобанов. Съвсем близо до новообявения резерват минава и новата отсечка от автомагистрала "Хемус", където също се извършват археологически проучвания преди старта на същинското пътно строителство
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com