София. Някои от електропроводите по Южната дъга на Околовръстното шосе на столицата са разположени по начин, който застрашава сигурността на движението. Цяло чудо е, че не е станал някой сакатлък. Това заяви днес на енергиен форум главният архитект на София Петър Диков. Той посочи, че над Околовръстното шосе кабел от 110 киловолта минава по недопустим начин.
Трябват инвестиции в енергийната инфраструктура, но и цената за крайните потребители трябва да се запази социално поносима, каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев посочи, че в следствие на работата на полицията по кражбите на кабели, те са намалели в страната с 26 на сто, предаде БНР.
Старите електрически кабели на 30-40 години са в състояние да блокират не само София, но и държавата, тъй като при авария без ток могат да останат Народното събрание, президентството, 17 министерства, осем болници, метрото, градският транспорт, жп гарата, посолства и 200 хиляди клиенти в столицата, стана ясно на форум, посветен на състоянието и възможностите за развитие на критичната енергийна инфраструктура в София.
Съоръженията в София са морално остарели, нямат остатъчен живот, имат малка или въобще нямат резервна мощност и това води до по-голяма аварийност и по-продължителни прекъсвания на електрозахранването. Още сега трябва да се вземат спешни мерки и за това са необходими средства, които към момента не са одобрявани от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), посочи пред форума Петър Докладал, регионален мениджър за България на снабдителя с електроенергия на София и Западна България ЧЕЗ.
Според него, ако смяната на остарелите кабели започне веднага, ще са необходими 3-4 години, за да се приведе мрежата в нормално експлоатационно състояние, предаде mediapool.
Над 100 млн. лв. са необходими за оправяне на критичните точки в мрежата високо напрежение в София и подмяната на амортизираните кабели, сочат грубите сметки на ЧЕЗ.
По-прецизни изчисления се правят и ще бъдат готови до септември-октомври, коментира пред журналисти Стефан Апостолов, изпълнителен директор на "ЧЕЗ Разпределение България". Стратегията за развитие на мрежата ще се прави съвместно с "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), който управлява електропреносната мрежа в страната и отговаря за голяма част от мрежата в София.
Разходите за подмяна на кабелите високо напрежение обаче няма да бъдат представени за одобрение на ДКЕВР по-рано от юли следващата година.
От ЧЕЗ и Столичната община подчертаха, че ще се търсят възможности за финансиране на обновяването на електроразпределителната мрежа от европейските фондове през следващия програмен период 2013-2020 г. с пари именно за критична енергийна инфраструктура. Това ще става чрез публично-частно партньорство, но механизмът още се разработва.
Главният архитект на София Петър Диков коментира, че в центъра на София има дори части с различно напрежение на подаваната електроенергия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com