За хората от Мъглиж и кметовете той е "гуруто". Управлява малка и бедна община, в която близо половината му съграждани са роми. Но Господин Господинов бе обявен от Националното сдружение на общините в България за "кмет реформатор" на годината. Той има скромен бюджет от малко над 5 млн. лв, половината от хората в общината са безработни, повечето са възрастни. Още в началото на своя мандат кметът Господинов хванал бика за рогата, както се казва. Обявил нулева толерантност към всички, които не спазват реда и законите в страната и започнал с незаконното строителство в ромската махала.
В трудната битка за ред и законност веднъж дори самият той става мишена. В един зимен ден, докато пътувал с колата си за работа, вижда млад ром да препуска като джигит зад волана на някаква трошка. Господинов се обадил в Пътна полиция и подгонил опасния автохулиган. Спипал го в махалата. Пристигнали и униформените, но докато изясняват кой е бил шофьорът, в суматохата ядосаният от "предателството" младеж халосал кмета с един камък по главата. "Нищо ми няма, отървах се с една цицина, моята глава е корава", смее се и сега на случката близо двуметровият исполин Господинов. Той признава, че не си е и помислил да съди дръзкия побойник, но бил приятно изненадан, когато един ден цялата ромска фамилия се изсипала в кабинета му. "Целувай ръка на кмета, вагабонтино", викнала най-старата циганка в рода. "Аз не съм владика", възпротивил се кметът, но доволен приел извиненията на разкаялия се хулиган.
Още в началото на мандата той се захвана да сложи ред в ромската махала. "Открихме общо 128 постройки, някои от тях трудно могат да се нарекат къщи, струпани без план и всякакви разрешения върху общинска земя и частни парцели", припомня си трудното начало градончалникът. Въпреки протестите миналата година багерите изравнили със земята 38 от тези коптори. Общината предложила подслон на бездомните в едно общежитие и 44 парцела с отстъпено право на строеж. "Раздадохме първите 10-12 парцела на търг, както изисква законът, и колкото и невероятно да звучи повечето от половината бяха спечелени от ромски семейства", посочва със задоволство Господинов.
Почти сигурно в Националното сдружение на общините знаят и за тази случка, и за търпеливата и постоянна работа на мъглижкия кмет с ромската общност. Някои негови колеги дори на шега често го наричали "гуруто" по ромските въпроси. Не случайно Господинов е и официален представител на сдружението в Националния съвет по етническите и религиозни малцинства. "Много международни организации дават пари за образованието и социализацията на ромите, но никой не си дава сметка в каква мизерия живеят", посочва кметът. В търсене на донори за ромски жилища в Мъглиж той стига чак до фондацията на Джордж Сорос в Будапеща, но и там удря на камък. "Очевидно от т.нар. образователни и социални проекти по-лесно се краде", търси своето обяснение натъжен кметът реформатор. Според мъглижчани Господин Господинов наистина заслужава този приз. Не само заради достлука с ромите. Но и заради уважението и грижата към млади и стари в общината. Младите хвалят кмета заради двата международни пленера по живопис, които прославиха малкото градче по света. И заради големия и пъстър празник, който Мъглиж вдига всяка година на Цветница. По-възрастните пък му благодарят за уюта в пенсионерските клубове и за благоустрояването на гробищния парк, който бе запуснат и наистина "последна грижа" за неговите предшественици.
На самия Господинов много му допада житейската сентенция - "Ако искаш да свършиш една работа - намирш начини, ако не искаш - търсиш оправдания". И смята, че тя особено важи за хората, на които сме гласували доверие - кметове, депутати, общински съветници.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com