Геолози: Извадили сме голям късмет!

Геолози: Извадили сме голям късмет! | StandartNews.com

София. Извадили сме голям късмет при труса! Това коментираха учени, изследвали мястото на разлома.

Земетресение с магнитуд 5,8 по Рихтер раздруса здраво София и Перник в 2,58 часа. Трусът бе с епицентър между Перник и Рударци. Над 30 вторични труса с магнитуд над 2 по Рихтер ни люляха през деня. Два от трусовете, непосредствено след първия, бяха със сила над 4,3.

Екип на Геоложкия институт при БАН, ръководен от доцент Александър Радулов, посети мястото на епицентъра на земетресението.

Мястото е локализирано и учените са установили, че е имало само частично разместване на разлома, така че всички ние снощи сме имали късмет, каза доцент Александър Радулов.

Този разлом е направил разместване около 20-30 см и земетресението се окачествява като слабо. Това обаче не означава, че другите разломи наоколо не могат да се раздвижат, казват още геолозите.

Сградите, построени преди 1987 година, издържаха изпитанието и показаха, че имат добра степен на носимост, заяви пред "Хоризонт" арх. Влади Калинов, директор на дирекция "Контрол по строителството" в столичната община. По думите на архитект Калинов, всъщност дотогава изискванията за сеизмична устойчивост на сградите са оразмерявани масово за издържливост до 7-ма степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник:

Самото време е доказало, че те всъщност имат всякаква носима способност. Въпросът е, че не са проверявани на по-висока степен на земетръс. Но въпреки всичко, ето, времето ги провери. Шеста степен издържат сградите, масово са в добро състояние. Сгради, които са строени преди 87-ма, преди 78-ма и така.

След 1987-ма правилата за устойчивост на строителните конструкции са завишени до издържливост при 9-та степен, а правилата за проектиране на сгради в земетръсни райони изискват много повече степени на контрол, посочи арх. Калинов:

Има още промени, които правим в годините насам, включително и 2007 година има една промяна в наредбата за проектиране на сгради в земетръсни райони. По принцип цяла България е земетръсен район. Има няколко нива на проверки, които се правят. Едното ниво е техническата контрола, която е упълномощена от браншовите съюзи да прави такава заверка на проектите, второто е независимият строителен надзор, най-накрая общината одобрява проекта и след това се следи за неговото изпълнение, но на самия проект имаме три контроли.

В резултат на извършената днес проверка на сградите в София са открити минимални пукнатини, а за падналите комини основната отговорност е на самите собственици:

Минимални пукнатини и повреди, които са се случили в годините назад по време на експлоатацията, а не сега вследствие на последния земетръс. Имаме един-два случая, такива, които са минимални, примерно козирка над вход, която е отлепена от стената и подгъната колона, която трябва да бъде премахната в "Сухата река".

Това масово падане на комините е проблем на собствениците на сградите. За това нещо си говориме от три години насам. За това нещо се опитваме да ги глобяваме, но не може общината да огрее навсякъде. Вината за това, че се е обрушил комин, паднали са тухли и има повреди някъде трябва да се търси в собствениците на сградите, тези, които са пострадали от подобни инциденти могат спокойно да заведат иск към етажната собственост.

Земетресението е достатъчно силно, за да имаме някакъв резултат за въздействие върху конструкцията и в същото време достатъчно слабо, за да не разруши конструкцията, ако тя не е в добро състояние. Сега можем да проверим състоянието на всички носещи елементи по конструкцията и да преценим дали сградата ни е добра или не и да предприемем незабавно необходимите действия.

Всъщност искам да кажа, че сега е моментът да започнем да изготвяме техническите паспорти на сградите, за да можем да сме сигурни в какво състояние са.

Над 2600 са сигналите, постъпили на тел.112, за щети от земетресението. Най-голямата част от повикванията са за срутени комини и мазилки. Гражданите да използват телефона само за спешни повиквания и инциденти, а не за въпроси, призоваха от 112.

В София 2 училища пострадаха от трусовете. Въпреки това планираната за утре матура ще се проведе, както в София, така и в цялата страна.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай