- Построена е от една от най-загадъчните личности на Древен Египет, който си говорел с извънземните
Във времето, когато авиокомпаниите съкращават полети, а хората все повече се притесняват да пътуват заради разпространението на коронавируса, дестинацията Кайро е хит.
Хиляди туристи се стекоха в града миналата седмица, за да видят откриването на пирамидата, стояла затворена 90 години. Става дума за най-старата от най-големите каменни сгради в света, стъпаловидната пирамида на фараона Джосер. Атракцията, която е разположена в района на Сакара, в непосредствена близост до столицата на Египет, вече е достъпна след реставрация, продължила 14 години.
Комплексът включва древната гробница на фараона Джосер, която е била посещавана от туристи до 1930 година, когато е била затворена от съображения за сигурност.
Войните, разкопките на останалите гробници и политическите вълнения на континента забавят реставрацията й, която започва през 2006 г., но спира за период от 5 години след началото на революцията в страната. Ремонтните работи са възобновени в края на 2013 година. През това време са били разчистени всички вътрешни коридори на пирамидата и са инсталирани съвременни осветителни системи. Всичко това е струвало на местните власти 6,5 милиона долара.
Никой още не знае дали е вярна фразата -
боговете се боят от времето, а времето се бои от пирамидите
но е факт, че само при споменаването им в съзнанието ни неволно изниква иделната форма на Хеопсовата пирамида в Гиза. Всъщност такава е формата на монументалните гробници, създадени в по-късната история на Египет. Преди това те са имали стъпаловидна форма. А най-величествен представител на този вид строежи е именно пирамидата на фараона Джосер.
Архитект на тази пирамида е загадъчният Имхотеп, който я издигнал върху намиращата се на това място гробница на предшественика на Джосер, неговия брат Санахт, който е считан за основател на третата династия.
Известно е, че възрастта на шестстепенната пирамида на Джосер е приблизително 4700 години, височината й е около 62 метра. Някога е била облицована с блокове идеално полиран варовик и е била в сърцевината на огромен комплекс. Първоначалната площ, върху която се разполагала пирамидата, била 125х115 метра. Благодарение на грабителите през вековете, в момента от великолепната облицовка не е останало почти нищо.
Независимо от нейната уникалност обаче не пирамидата на Джосер, а тази на Хеопс/Хуфу (около 2590-2568 г. пр. Хр.), благодарение на величествения вид и съвършените си форми, е призната за едно от седемте чудеса на света и е истински шедьовър на инженерното изкуство. Но това, което ги свързва най-много е авторът и на двата проекта - Имхотеп. Той е втори по ранг при царуването на фараона Джосер, а също и архитект на неговата пирамида. Интервалът между царуването на Джосер и Хуфу (Хеопс) обаче, е твърде голям и на фона на средната продължителност на живота по това време - около 50 години, е странно, че Имхотеп може да бъде автор на двете гробници. Но може би точно поради неясна причина, Имхотеп остава една от най-загадъчните личности на древността. Той е бил висш чиновник от времето на Третата египетска династия.
Навярно е първият гений
за чието съществуване има достоверни данни. Имхотеп е върховен жрец, астроном, мъдър съветник, архитект, лекар и първосвещеник.
Предполага се, че има заслуги за въвеждането на календара. В по-късните епохи е почитан като Бог на лечението, а гърците пренасят култа към него и го свързват със своя Бог на медицината Асклепий.
Имхотеп е сред малцината издигнали се хора по своето време, без да е имал благороден произход.
Древните египтяни изпитвали към него такова уважение и възхищение, че по-късно го обявили за покровител на писарите. Митовете разказват, че самият той е бил извънземен пришелец, или си сътрудничел с пришълците като с богове, издействайки от тях дълголетие. Между другото, гробницата на Имхотеп не е намерена досега.
Като архитект на първата стъпаловидна пирамида на фараона Джосер в Сакара, Имхотеп първоначално я изгражда като обикновена каменна пресечена пирамида - мастаба. По-късно му хрумва идеята върху нея да бъдат построени още шест, все по-малки. Така се образувала стъпаловидната пирамида, от която по-късно се развила структурата на правилната пирамида.
Името на Имхотеп се свързва и с проектирането на първия храм при Ефду. Както и на най-стария запазен медицински текст - Папирусът на Едуин Смит. Той е базиран на съчинения на Имхотеп, въпреки че оцелялото копие е писано много след смъртта му.
В него се описват травми на 48 пациенти, 27 от които с рани по главата. От текста личи, че в древния Егирет са смятали, че
сърцето, а не мозъкът, е център на душата
и разума на човека. Това е и времето, в което хората искрено вярвали, че преди да попаднат в задгробния свят, покойниците трябва да преминат през сурови изпитания. А след време археолозите са открили именно тази пътека с препятствия. Полско - египетска е археологическа група, открила пътя към страната на мъртвите, който е бил изграден специално за фараон Джосер. Той е управлявал през 2648 - 2667 година преди нашата ера. По време на разкопките на пирамидата му археолозите са открили система от ровове и няколко десетки мумии.
Самите мумии са били лошо съхранени и явно не са принадлежали на висши сановници. В рова е имало преходи и стълби, а също така и ниши с неизвестно предназначение. Според египетските вярвания, пътят към задгробния живот бил труден и опасен. Преди умрелият да може да се наслади на вечния живот, трябвало да мине през изпитания, за да си заслужи това.
"Сухият ров е вероятно първообраз на този път, през който фараонът трябвало да премине, за да достигне вечния живот. Това е именно пътят с препятствията, охраняван от опасни същества", смятат археолозите.
В едно от помещенията на рова учените са намерили ритуален харпун със змия. Това най-вероятно било едно от
очакващите фараона изпитания
или пък е служело за негова защита. Намерените съоръжения доказват, че някои от вярванията, свързани със задгробен живот в Египет, са били отразени и в реалността. Първите текстове и надписи, описващи пътя на фараона към задгробния живот, са започнали да се появяват във вътрешността на пирамидите едва след неколкостотин години след управлението на Джосер. Археолозите обаче предполагат, че свитъците, в които са разказани тайните, са били откраднати.
И докато не се появят на бял свят, египетските пирамиди ще останат забулени в тайни и митове, до които всеки от нас иска да се докосне.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com