Всички кооперации от Орлов мост нагоре по ул. "Цар Иван Асен Втори" до "Янтра" и "Виктор Юго" са строени през 30-те години на миналия век и са дело на архитект Вельо Дебелянов - с изключение на "Царевец".
"Когато през китния май природата се окичва с чудни цветове на дърветата и всичко се пробужда за нов живот, в къщата на Димчо Дебелянов, в семейството му от 10 женски чеда, е цъфнало дългоочакваното и желано мъжко дете. Родил съм се аз". Това е част от автобиографията на арх. Дебелянов, първи братовчед на великия поет Димчо Дебелянов. Неслучайно той наименува сградите си - "Асеновец", "Борислав", "Здравец". Той е създал първите 7 от двете страни на "Цар Иван Асен Втори" - до една паметници на културата.
Вельо Дебелянов е роден в Копривщица на 1 май 1892 г. и си отива от този свят на 9 май 1973-а.
Днешният "Арт клуб" на "Иван Асен" е бил гаражът за буика на архитекта
После става работилница на Пешо Ментата, стрелбище и какво ли още не.
За всичко това разказва Борислав Виларов, правнукът на архитекта Дебелянов - политолог, шеф на общинския съвет в Копривщица, консултант по европейски проекти.
"Моят прадядо по майчина линия Вельо Дебелянов е от Копривщица и е първи братовчед на Димчо Дебелянов. Той е известен столичен интелектуалец, имал е архитектурно-строително дружество "Дебелянов - Бояджиев", изградил е не малко кооперации в центъра на София, също така е бил и кмет на Копривщица. По негови проекти са изградени няколко от средногорските гари, включително и копривщенската. За активната му дейност и принос през 1971 г. е награден с почетна грамота от Съюза на архитектите в България. Първата кооперация в района е построена през 1924-1926 г. - "Асеновец", в която живея и до днес. Дотогава от двете страни на Цариградско шосе е имало заблатени местности. Езерото "Ариана" се превръщаше през зимата в ледена пързалка".
Легендарната "Царевец" обаче е построена 3-4 години по-късно от арх. Гечев. Става изключително популярна през 50-те години заради сладкарницата й, която днес е офис на банка.
Тогава събира поне 50 процента от гаджелъка на София
Всички ходят там.
"Асеновец" е правена по проект на дружество "Дебелянов - Бояджиев", а "Царевец" само допълва ансамбъла. Дебелянов и сие са контролирали строителството на "Асеновец", което пък се извършвало от клон на чешката фирма "Питър Браузеветър", ръководен в България от Крум Петров.
"През 20-те години е имало много архитекти и инженери - сред които е и моят прадядо, които са завършили в Прага. Всички те са взели активно участие в Балканската война. Прадядо ми бил ранен, след това е възстановявал войнишки гробове в Македония и след края на войните завършва образованието си. После се връща в София и започва строителната си дейност. През 1937-38 година е бил кмет на Копривщица и е направил доста неща за града. Изготвил е проект, по който е възстановена почти срутената къща на Димчо Дебелянов, която е и негова родна. Той е от основните инициатори за това Копривщица да бъде одобрена за град музей през 1952-53-а и да излезе специално постановление, с което през 1971 г. я обявяват за национален архитектурен резерват. Така се отделят средства за поддържане на архитектурния облик на града и на самите къщи. Като се има предвид броят на населението, Копривщица е градът с най-много паметници на културата в страната - 410".
А какво не знаем за Димчо Дебелянов? Малко се говори за връзката му с Копривщица. Независимо че много рано го напуска, винаги мисли за него. Неслучайно един от символите на Копривщица е неговата вечно чакаща майка.
"Преди няколко години при проект за развитие на екотуризъм съвсем случайно открихме две скални форми, които под определен ъгъл изглеждат точно като паметника на арх. Лазаров. И от едната страна е създаденият културен обект, а от другата - природният феномен на Чакащата майка", коментира Борислав.
Първите сгради по "Цар Иван Асен II" хем изглеждат еднакви, хем не са грозни и всяка има свой облик. И са изключително здрави.
А скоро ще станат на по 100 години
Освен познанията, които е придобил в Пражкия университет, очевидно влияние на арх. Дебелянов са оказали средата и архитектурата на Копривщица, казва още правнукът му. Когато започнали да копаят за основите на "Асеновец", те се наводнили и за да се изолира влагата, са използвани доста модерни за времето си технологии. С дълбоки основи и специални бетонни инжекции са поставени колоните, дълбоко забити в земята. При минаването на по-тежки камиони кооперацията вибрира, но в същото време е изключително здрава.
Защо и досега "Цар Иван Асен II" е едно от най-романтичните места в София? "Защото има интимност, която притежават много сходни улички в центъра на Прага. Те носят идентична атмосфера. А за нас като хора, отраснали тук, е естествено да има романтика. Навремето беше по-зелено и спокойно, но така или иначе това е една от най-красивите части на София", категоричен е Борислав.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com