Велико Търново. Икона днес можеш да си купиш лесно. Продават се на всеки ъгъл, особено ако оттам минават туристи. Цените са и за бедни, и за богати. Ликовете на светците се търгуват като стока. Така всеки може да си купи Христос за 5 лв. или да занесе в дома си Богородица за 200 лв., рисувана върху дъбова дъска с истински бои. Ако искаш обаче да се докоснеш до скритата сила на вярата и до тайната на разпятието, трябва да потърсиш храм, в който е съхранена традицията и тайнството на християнството по нашите земи. Божи гроб е далеч, но край Търново скрит под скалите се белее Преображенският манастир.
Светата обител събира на едно място двамата най-големи възрожденски майстори - Захари Зограф и Уста Кольо Фичето. Издигнат е в красива скалиста местност на брега на Янтра на 7 километра от Велико Търново, близо до с. Самоводене. През 1360 година, по времето на цар Иван Александър, манастирът получил автономност. Легенди го свързват с ктиторството на втората жена на царя Теодора-Сара и на сина им Иван Шишман. Поради това светата обител е известна и като Сарин или Шишманов манастир. След толкова години пред фреските на зографа сега застават две жени, които трябва да върнат блясъка на храма. Лозинка Койнова-Арнаудова и Даниела Евгениева са избрали нелеката задача да разгадаят тайните на Захари Зограф и мислите, които са го вълнували, докато изографисва църквата на манастира. Реставраторската работа малко прилича на работата на детектива.
И в двата случая има тайна, която очаква да бъде разкрита. Възстановяването на стенописите продължава вече девети сезон и има работа за още толкова, казва Лозинка. За да стигне до иконата, която е рисувал Захари Зограф, реставраторът много често гадае и търси истината като криминолог, преди да започне да почиства фреските от прах. Лозинка е завършила декоративно-монументална стенопис в Художествената академия в София. Тя е един от първите реставратори със специализация в Полша и е натрупала над 40-годишен опит в професията. Реставрирала е икони в Боянската църква и тракийската гробница край с. Свещари. Участвала е във възстановяването на Кордопуловата къща и църквата "Св. Николай Чудотворец" в Мелник, както много от храмовете във Велико Търново.
Близо 150 г. в църквата на Преображенския манастир са палени свещи, които са зацапали иконите. След тези поражения стенописите са се скрили зад дебел черен пласт, който покрива цялата църква от входа до олтара. В храма през годините са работили и други майстори, на които са поръчвани поправки, преизписване или освежаване на стенописите. Много от тях невинаги са успявали да запазят истинския цвят на иконите. Силно повредено е било и "Колелото на живота", изобразено на южната фасада. Сега обаче то е реставрирано в автентичния си вид. За да стане възможна реставрацията на стенописите в църквата, на "Колелото на живота" и на камбанарията са помогнали няколко дарители. Основни ктитори са англичанинът Дейвид Арчър, който от години живее и работи в България, и семейството на Христо Георгиев.
С финансовата подкрепа на фондация "Интелектуални проекти" през 2003 г. бяха реставрирани иконите от празничния ред на иконостаса. Дарители са дали и средства за ремонт и възстановяване на камбанарията, а сега предстои и поставяне на парапет. Външната фасада и куполът се ремонтират от Иван Ванев, Асен Ганев и Мариян Томов. Министерството на културата също отпуска средства от бюджета за ремонти и реставрация. Отец Георги от Преображенския манастир полага усилия и търси начин да запази духовното място и за бъдните поколения. Обителта веднъж вече е помилвана от Бог, след като при разрушително земетресение преди години огромни скали се откъсват от масива над манастира, падайки надолу, скалите заобикалят или се спират на метри от храма. Сега туристите ежедневно се молят някой да ремонтира 7 км път до манастира, за да се стига и зимата по-лесно до него. В момента шосето е осеяно с дупки и автобусите се качват трудно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com