Църковни колони на Кольо Фичето предсказват земетресения

Църковни колони на Кольо Фичето предсказват земетресения | StandartNews.com

Велико Търново. Уникален храм, стоял в забвение около 30 години, ще бъде ремонтиран по инициатива на кмета на старата столица Даниел Панов и Областната строителна камара. Църквата "Св. св. Константин и Елена" ще си прибере и въртящите се дървени колони за които се твърди, че предсказват земетресения.

Колоните са една от запазените марки на Уста Кольо Фичето и те  показват състоянието и стабилността на храма. Те са демонтирани и оставени на съхранение през 1982 година. Подобни колони има монтирани в съборната църква в град Свищов. Според великотърновския митрополит Григорий колоните спрели да се въртят една година преди разрушителното земетресение в Свищов. Според архитекти изместването на земните пластове пред трусове, влияе на оста на колоните и те спират да се въртят свободно.

Тристранно споразумение за външна реставрация на църквата „Св. св. Константин и Елена” подписаха  председателят на Областната строителна камара Стоян Стоянов, Великотърновският митрополит Григорий, кметът на Общината Даниел Панов. Църквата носи името „Св. цар Борис”, а параклиса под нея се казва „Св. св. Константин и Елена”, уточни  митрополит Григорий.

Предложението е на регионалната структура на строителите съобразно инициативите на Националната камара да отделя и подпомага със средства и дейности всяка година емблематични културни паметници и обекти. „Посочихме църквата „Св. св. Константин и Елена”, защото повече от 30 години е затворена, а е част от емблематичната за Велико Търново улица "Гурко". С привеждането й в актуално състояние не само ще привлечем туристите в този район, но и ще социализираме самото място, каза при подписването кметът Даниел Панов.

Реставрирането на храма може да започне по  готов проект, който е изготвен още от 1983 година. Необходимо е само за се актуализира количествено-стойностната сметка. По предварителни данни ще са необходими около 207 хиляди лева. След реставрацията на фасадата ще се търсят средства и за вътрешната работа по храма, която трябва да бъде изографисана.

За щастие  олтарът е запазен, съхранена е и фигурата на седналия на трон митрополит Панарет Рашев. Регионалният музей пък пази 44 от иконите които са били в храма. Председателя на Строителната камара във Велико Търново Стоян Стоянов  ще внесе предложението за съдействие в Националната камара на заседание на Управителния съвет на 15 декември.

„Ще бъде направена ревизия на проекта по актуални цени и тогава ще се реши с какво можем да бъдем полезни както със средства, така и с проекти по Европейските програми”, обясни Стоянов. Дейностите по възстановяването на църквата са спъвани през годините заради липсата на акт за собственост, но той вече е факт и се пази от великотърновската митрополия.

Реставрационните работи трябва да приключат до края на 2012 година и църквата да стане част от туристическите маршрути на старата столица, смята кметът Даниел Панов.

По думите на арх. Донка Колева храмът е уникален с т. нар. зални църковни сгради. Построен е от майстор Кольо Фичето през 1872 година, през последния период на Възраждането. 250 кв. м е застроената площ на църквата. Дължината е 30 метра, ширина – 15 и височина на колоните 10.5 метра. Църквата е трикорабна.

Абсадата е в бароков стил и характерните за майстора приоми – фичовски корнизи, закривени кобилици и прилагането на тухличката „вълчи зъб”.  В предверието на храма са вградени надгробни плочи на търновски дейци. Тук са гробниците на хаджи Николи и на сина на Кольо Фичето.





Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай