Богатите полетяха. По примера на Анджелина Джоли и Брад Пит родните бизнесмени сменят лимузините и яхтите с хеликоптери. Все повече нашенци си поръчват вертолети за бизнес срещи в страната. Така те пестят време, не се нервират в задръстванията на шосетата, а и усещат удоволствието от летенето, разкрива вестник "Стандарт". От години милиардери като Доналд Тръмп и Роман Абрамович сноват на близки разстояния с тузарските си вертолети.
Специален нюзкоптер, който сме гледали само по холивудските филми, купува шефът на Дарик радио Радосвет Радев. С такива вертолети американските телевизии снимат от въздуха катастрофи, преследвания по магистралите и бедствия. Вертолетът на Радосвет Радев ще е единствената машина от този тип на Балканите и в Източна Европа. Още 10 родни бизнесмени ще имат пък "Робинзон 44" до края на годината.
Въздушната лимузина струва $350 000
Доставката е 9 месеца
Баровците на опашка за курс за пилоти
Един учебен час в небето струва 320
Хеликоптерът стана новата лимузина на родните бизнесмени. По тертипа на световноизвестните милионери нашите също вече се обзавеждат с малката летяща машина. Това лято по морето мнозина богаташи цъкаха от завист с език, виждайки как по партитата край водата някой роден тузар "слезе от небето" с вертолета си специално за даден купон.
Десетки родни бизнесмени вече са си поръчали хеликоптери, установи "Стандарт". Машините идват в края на август, през септември и октомври. Собствениците на компании проявиха с покупката на вертолети бизнес нюх, защото използваха момента на слабия долар, за да се сдобият с летящата лимузина на доста по-тънка цена, твърдят вещи в бранша. Десет души ще станат собственици до края на годината на един от най-продаваните хеликоптери по света - четириместния "Робинзон 44", обясни Желю Бурилов от "Марина системс". Компанията е една от фирмите, които внасят летящите играчки у нас. Напролет пък още петима бизнесмени ще могат спокойно да кръстосват Балканите по въздуха със същия модел машини. Всъщност един такъв вертолет струва средно около $350 000 - колкото една лимузина.
Бизнесмените ни обаче вече са открили, че хеликоптерът съкращава времето им за път в пъти и ги прави много по-мобилни. Вместо да пъплят в задръстванията от София до Варна, бързайки за бизнес среща, те могат да вземат разстоянието по въздуха за два часа. И то без да купуват билет за самолет с фиксиран час за полет.
Повечето клиенти искат да се научат да управляват сами хеликоптера си, обясни Бурилов. Доставката на вертолет отнема 9 месеца. През това време мъжете с пари изкарват курсове за пилоти любители. Три месеца им отнемат теоретичните лекции, които струват 1500 лева. След това още 2-3 месеца имат за летателната подготовка. За всеки 50-те часа във въздуха плащат по 320 евро.
Хеликоптерът може да мине около 600 км без презареждане. Това означава полет до 3 часа при 210 км в час. Режимът за летене е много лесен. Половин час преди полета бизнесменът попълва бланка с маршрута и я праща до щурманите на летището. Получава потвърждение и излита.
Има родни богаташи, които наемат вертолет с пилот, за да стигнат бързо за работен обяд в другия край на България. Пилот ги кара, изчаква и връща. Така те не мислят за полета, а се съсредоточават върху бизнес делата си.
Инвестицията в хеликоптери е нещо по-практично и евтино, разказват вещи в мъжките играчки. Защото с покупката на яхта за 1 милион евро например по-рядко вършиш работа. Тя е за удоволствие, не е за транспорт. А хеликоптерът може да се ползва почти целогодишно.
Машината не лети само при мъгла и при снеговалеж. Даже зимата на хеликоптера му е по-добре, защото колкото е по-студено, толкова въздухът е по-плътен и двигателите работят по-лесно. Най-кофти на машината й е в големите жеги.
В момента бизнесмени между 30 и 50 години се стягат да управляват сами новите си придобивки. Сред тях засега няма дами.
Близо до Божурище пък се строи летище за хеликоптери. На терена ще има голям хангар паркинг за вертолетите на бизнесмените и учебен център.
Новите стопани на летящите лимузини си избират както цвета на вертолета, така и допълнителните екстри. Коженият салон например е едва 1000 долара, има и оборудване за музика. По-старите пилоти обаче съветват клиентите си да се откажат от климатика във въздуха - защото той натоварва допълнително машината. При самолетите и хеликоптерите килограмите са много важни - има ограничения с колко килограма максимално машината може да излети. И затова бизнесмените избират - или климатик и по-малко килограми багаж, или гости във вертолета и пренасяне на всичко необходимо. Според пилотите климатикът не е нужен и по друга причина - повечето хеликоптери имат добра вентилация, а при летене нависоко температурата е ниска и няма нужда от охлаждане. Но всеки бизнесмен сам преценява колко и какви екстри да има във въздушната си лимузина.
Антоанета Петева
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com