София. Бабата на Ванеса Мей изтегли заем, за да си купя цигулка за 200 000 английски лири, разкри великият български цигулар Васко Василев в интервю за предаването на Мартин Карбовски по Нова телевизия. Музикантът имаше дълга връзка с майката на Ванеса - Памела Никълсън.
"Най-напред отидох в една английска банка за заем, но поискаха къща за ипотека. Казах им, че с цигулката ще изкарам пари за къща. Въобще не ми дадоха кредит. После поисках пари от Нионската опера, където работех, но те пожелаха да ме вържат за 30 години. Бабата на Ванеса Мей си заложи къщата и ми даде сумата за тази цигулка. Това беше добра инвестиция от нейна страна, защото сега аз й помагам. Бях гадже с дъщеря й 10-12 години. Мисля, че ще бъдем приятели до живот", разказа Василев.
Той сподели, че цигулка се търси като жена. "Макар че за жената се харчат пари, а с цигулката се печелят. Трябва да ти пасне, да ти хареса. Моята е на 305 години. Най-добрите са от Кремона - едно малко село в Италия, където с години се е развивал този занаят. Не мога да си позволя "Стративариус", защото струва между 8 и 15 милиона долара. Не мога да си позволя дори застраховката. Не се притеснявам, че ще откраднат моята - тя е застрахована, а и освен това е непродаваема, има само 10 такива в света".
Цигуларят разкри, че е пробил на българската сцена благодарение на асанблея "Знаме на мира". "Това беше първата ми изява по телевизията. Бях на 8 години и свирих Вивалди, с когото сега ще съм на турнето "Вива Вивалди". Започвам от Русе, там всичко е разпродадено и има билети само за Пловдив и София за 12 и 13 май. Моите изяви са без спонсори и държавна подкрепа и ако хората не дойдат, просто фалирам. Имам най-добрите музиканти в България и им плащам повече от всеки оркестър, но и изисквам повече. Сами си плащаме залите и си решавам какво да свиря - както казват в Англия, не лижем задниците на никого. Много е хубаво да свириш в градове като Русе и Търново, където не може да дойде Мадона и Лейди Гага".
"Напуснах България на 10 години. Като малък бях на седмична детска градина и беше много интересно. Аз бях грешка, баща ми и майка ми бяха студенти. До 5-годишен са ме гледали прабаби, защото и бабите бяха млади и още работеха. На 5 баща ми ме попита на какво искам да свиря - на пиано или цигулка. Избрах цигулката, но сериозно започнах да се занимавам на 7 години. Родителите ми бяха музиканти и щом разбраха, че имам талант, проявиха голям интерес към мен. Семейството е много важно, родителите създават гениите. Успехът винаги е комбинация от талант и характер. Може би повече характер, малко талант е достатъчен", сподели Василев.
"Надявам се, че съм казал своето благодаря на майка и татко. Аз също съм им помагал в трудни моменти. Те заминаха за Москва заради мен. Баща ми искаше да ме прати да свиря в САЩ, но тогава почина Людмила Живкова и Александър Лилов му каза да забрави за Америка. Черпи го един айрян и това е. Но пък им осигуриха квартира, кола, работа в посолството за заплата 500 рубли в Москва. Така след месец бях в най-доброто училище в света. Изключиха ме от консерваторията в Москва за три нарушения. Бях на 16 години и се бях надул, защото се върнах с награда от Париж. Не донесох парфюм на ръководството, а на изпита за КПСС обърках датите на конгресите. Освен това напсувах някого, по-точно го нарекох "бляд". И ме изгониха.
Баща ми се беше притеснил, че ще ме вземат в казармата, което означава две години без свирене. Това щеше да се отрази жестоко, както две години без спорт. Но получих писмо от един професор от АНглия, който ме беше видял да свиря във Варна. Покани ме със стипендия. Има американски и руски начин за свирене на Бетовен и Моцарт. Въпрос на вкус и мода. В СССР се свиреше като марш. Накрая си намерих собствен стил, защото копирането е най-лошото нещо".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com