Екип български учени от Института по езикознание в БАН прави най-вкусната карта - едновременно с диалекти и със стари български рецепти. "Стандарт" започна да ви представя най-интересните кулинарни преживявания на езиковедите, на които предстои да запълнят картата, качена по време на извънредното положение. Днес разговаряме с проф. Славка Керемидчиева, която е правила проучването в Якоруда.
- На Гергьовден всички оставят заедно агнета в двора на църквата
- Кулинарните традиции в Якоруда обединяват християни и мюсюлмани, казва проф. Славка Керемидчиева в специално интервю за вестник "Стандарт"
- Проф. Керемедчиева, интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия разпали доста голям интерес - както към рецептите, които могат да се видят, така и към диалектите, които могат да се чуят на нея. Вие сте участвали в проучването в Якоруда, какво е особеното там при приготвянето на ежедневната и обредната храна?
- Ние сме учени диалектолози и тръгнахме към Якоруда добре подготвени за диалектните особености на говора на местните хора, защото за нас изключително важно условие при описването и заснемането на технологията на приготвяне на съответното ястие е това да стане само на диалект. Но никога не отиваме предубедени за това какви кулинарни специалитети ще очакваме да намерим там. Предпочитаме местните хора сами да ни разкрият особеностите на традиционната си кухня, сами да определят кое е най-характерното за нея, кое ги отличава от съседните селища. И досега те винаги безпогрешно посочват най-оригиналните си специалитети. Обикновено се насочваме към възрастни хора, които да ни готвят, но в Якоруда ни посрещнаха гостоприемни домакини от средното поколение, които се оказаха много вещи в готварството и по-конкретно в сладкарството. Оказа се, че то при тях е потомствено.
Гостувахме на изключително сърдечното семейство на Нури Джурин (47-годишен), съпругата му Фатме Джурина (43-годишна) и майка му Зелха (68-годишна). Те отвориха за нас не само дома си, но и сърцата си - усмихнати и пъргави, вложиха цялото си старание, за да ни помогнат да заснемем и запишем всичко вярно и точно. Приготвиха прочутите "гаргалета", типичен якорудски специалитет, наследен по думите на Нури от дедите им и прадедите им. Това е десерт, за чието приготвяне се иска не само внимание и старание, но и физическа сила, защото технологията му е сложна и продължителна, но усилията си заслужават, защото има неустоим вкус. За приготвянето му са нужни поне двама души - единият да държи здраво голямата тенджера на огъня, а другият да добавя съставките и да бърка бързо и неуморно с дървената "бъркача". Сместа от бяло брашно и грис се изсипва във врялото олио, към което се добавят мляко, захар и вода. Цялата технология може да се види, когато се кликне на кулинарната ни карта върху гърненцето на Якоруда.
- Какво представляват "гаргалетата"?
- Те са обредна храна, задължителни са за трапезата на Курбан байрама. Семейството на Нури винаги приготвя по две-три и повече тави с тях, защото имат много приятели християни, които обичат да похапват от сладкишите на техния религиозен празник. А името си сладкишът дължи вероятно на малките топчета, които го оформят, приличащи на пиленца гарджета.
- Явно там празниците се посрещат съвместно.
- Това, както и за други наши селища, е много характерно и за Якоруда - там в разбирателство от векове живеят две конфесионални групи - българи християни и потомци на насилствено приелите в миналото исляма българи. Има и роми. За населението на градчето, разположено между Рила, Пирин и Родопите, най-важен и тачен в традиционния календар е християнският празник Гергьовден, на който се събират фамилиите, за да са всички заедно. Всеки, който е в странство, се връща, за да бъде с близките си на 6 май. А още на 5 май всеки, който има възможност, доброволно занася жертвено агне в двора на църквата. Агнето по никакъв начин не се обозначава с някакъв белег, за да не се знае кой е неговият собственик. Така никой не може да парадира, че дарява най-голямото агне, или пък да изпита неудобство, че неговото агне е най-малкото - обясни ни Нури. Забележете каква е ценностна система на тези хора! Всички са равни пред Бога, все едно чий е той, защото в двора на църквата принасят жертвени животни хора и от двете верски групи - и християните, и потомците на приелите в миналото исляма, както и ромите. На 6 май пак общо от агнешкото месо (миналата година агнетата са били почти 100 ) се готвят три ястия - чорба, курбан и яхния. И всички заедно сядат на трапезата и заедно се веселят, играят се много хора. Разказвам ви го всичко това, защото бихме искали повече хора да научат за този празник на Якоруда, обединяващ българи с различна вяра. Едно от поредните доказателства за общите им корени.
- Има ли ги рецептите за обредните гергьовденски ястия на картата?
- Не, ние отидохме малко след Гергьовден, а скоро след това съвсем ненадейно Нури почина. Още не можем да прежалим този изключителен човек, с когото се сприятелихме. Но неговата енергичност, широката му усмивка и невероятната му сръчност завинаги останаха запечатани на нашите снимки и филми и винаги ще свързваме гаргалетата, които той и съпругата му Фатме ни приготвиха, с него и семейството му. Този сладкиш се приготвя и в други населени места във Велинградско (Драгиново и др.), но той е емблематичен именно за Якоруда. Не се приготвя лесно, но резултатът си заслужава и с малко повече пъргавина и старание може да се получи.
А майката на Нури - сладкодумната и мъдра Зелха, някак бързо и неусетно ни направи още едно също традиционно и типично за пролетния сезон здравословно ястие - "шупла". Това е печиво с брашно, кисело мляко, олио, а в сърцевината му са голямо количество прясно набран киселец и пресен лук. Жената беше отишла рано сутринта да набере киселец в гората от по-високо място. От "чисто място", както каза тя. Трябва да кажем, че изобщо българинът много държи на чистотата на храната си, той бере от градината си това, което сам е посадил и отгледал. Ненаторено, чисто, прясно. Откъсва пресните зеленчуци и веднага ги приготвя.
- Как намерихте семейството, което Ви помогна?
- Кулинарните ни експедиции не са обичайните диалектоложки експедиции, където няма никакъв проблем с откриването на нужните ни информанти на селската улица, на пейката пред къщата, в близката ливада. В случая, за да постигнем целите си, винаги извършваме предварителна логистика, като разчитаме на помощта на музейни или читалищни работници, кметове, краеведи и други хора, които добре познават традициите на родното си място. В Якоруда ни водеше Хатидже Джурина - млада координаторка на Фондация Българска Памет и роднина на Нури. Тя ни разказа и за местните гергьовденски обичаи, също спазвани и от двете конфесионални групи население. "Вадене на белези" е типичен за тукашната традиционна обредна празничност обичай - в навечерието на Гергьовден и християни, и мюсюлмани слагат в големи глинени делви малки шишенца с вода, в които има цветя. Делвите пренощуват под трендафил или друго цъфнало цвете или дърво и на другия ден тези "белези" се вадят от делвите и после всеки си отнася вкъщи своето шишенце с цветната вода, с която освещава дома си за здраве и берекет. Както разбирате, стараем се да записваме и съхраняваме в слово, образ и звук всичко, което успяваме да уловим по време на нашите експедиции, защото създаваме нашата кулинарна карта като една своеобразна енциклопедия за традиционния начин на живот на българина в динамичното ни съвремие.
Якоруда
Гаргалета
Продукти: за тестото: бяло брашно, грис, краве масло, олио, прясно мляко, захар, вода
За сиропа: вода, захар
Начин на приготвяне: Бялото брашно и грисът се смесват. В дълбока тенджера се загрява олиото. Когато е готово, към него се добавят прясното мляко, водата и захарта. Постепенно се прибавят брашното и грисът, като се разбърква добре. Бъркането продължава, докато се сгъсти и стане хомогенна смес, която да може лесно да се отделя от съда. Оформят се средни по големина топчета и се слагат в тава, дъното, на която е покрито с краве масло и брашно. Подреждат се и се притискат с длан. Изпича се до златисто. Сиропът се сварява и с него се заливат изпечените гаргалета, докато са още топли и двата компонента.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com