София. Българите започнаха да пестят и от храна. В началото на кризата купуваха по-малко, но качествени храни. Сега обаче вече пазаруват хем по-малко, хем по-евтини продукти, твърдят производителите.
Потреблението на качествено сирене е намаляло тройно през последните две години. Докато през 2010 г. 30% от бучките, които сме купували, са били от по-високия клас и съответно по-скъпи. В момента едва един от десет българи си позволява да купи по-скъпо сирене. Това сочат данните на КРИБ, обявени от зам.-председателя на организацията Калин Колчев в земеделската комисия на парламента.
Кашкавалът пък се е превърнал в лукс на българската трапеза, твърдят производителите. Затова и фирмите отново започват да поглеждат към растителните мазнини и да започнат отново да пълнят сиренето и кашкавала с палмово масло, за да намалят цената му. Оказва се, че през последната година в страната ни са влезли тройно по-големи количества растителни мазнини в сравнение с периода 2010 - 2011 г. Произведени са 30 000 тона сирене, кашкавал и други продукти, в които е вложено палмово масло, сочат данните, оповестени от земеделския министър Мирослав Найденов. Благодарение на вноса на тези продукти става възможно "сирене" да се продава на цена от около 3 лв. за килограм. Рецептата и вкусът му обаче са далеч от истинското българско бяло саламурено сирене, чиято цена обаче започва от около 5 лева. Затова и от земеделското министерство с наредба са решили да регламентират кое може да се казва сирене и кое - не.
Според предложението сирене, кашкавал или изобщо наименованието "млечен продукт" може да се носи само от храна, която е приготвена от чисто мляко. Поне 80% от него трябва задължително да е сурово, а до 20 на сто да е концентрат или сухо мляко, обясни шефът на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов. Освен че ще се защити вкусът, това ще доведе и до стимулиране на фермерите да произвеждат българска суровина.
Специален шестоъгълен етикет обозначава млечните продукти, в които е използвано мляко, неотговарящо на европейските стандарти. Тази суровина е далеч по-евтина от първокласната и затова би трябвало продуктите от нея също да са по-евтини. Според шефа на хранителната агенция Йордан Войнов, разликата в цените на продуктите от двата различни вида мляко трябва да е около три пъти. Ако първокласното мляко се изкупува на около 70 ст., то това от втора и трета категория се плаща по 25 ст. за литър, обясни Войнов. И ако за килограм кашкавал са нужни 10 литра мляко, то цената трябва да е съответно 7 лв. за този от мляко първа категория и 2,5 лв. за продукта от мляко, произведено във ферма, неотговаряща на евроизискванията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com