София. Сухата есен изгори посевите с пшеница, ечемик и ръж. Догодина най-вероятно България ще бъде изправена пред зърнена криза заради липсата на дъжд през ноември, каза Борислав Сандов от "Коалиция за климата" след среща на ООН за изменението на климата, цитиран от БТА. По думите му отминалият ноември е бил най-сухият месец в историята на метеорологията на България и в комбинация с ниски температури това е заплаха за посевите и най-вече за зърнените култури.
"Още през пролетта този проблем ще стане осезаем", предупреди Сандов. Има проблеми със зърнените култури заради сушата, но все още е твърде рано да се прогнозира каква ще бъде реколтата, каза за агенция Стандарт Нюз Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Точна прогноза за добивите на зърно може да се направят едва напролет, когато се види как се развиват културите, допълни той. Христов потвърди, че вече има пропаднали площи с рапица. Стопаните вече са разорали нивите с изсъхналите растения и ще чакат пролетта, когато вероятно ще ги засеят със слънчоглед или царевица.
Ако зърнената реколта е слаба, това може да доведе до ново вдигане на цените, на каквото бяхме свидетели преди две години. Този сценарий вече се разви, когато пожарите в Русия изпепелиха голяма част от реколтата в страната и принудиха правителството да забрани износа на жито. Това вдигна цената на пшеницата и фуражите в целия свят, а оттам и на останалите стоки по веригата - месни и млечни продукти. Зърнопроизводителите обаче смятат, че криза за жито едва ли ще има, защото нашата страна произвежда традиционно много повече пшеница, отколкото са собствените ни нужди. Винаги има и вариант за запълване на нуждите с внос.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com