Задава се вълна от бързи фалити

Фирмените задължения подгониха 160 милиарда

Задава се вълна от бързи фалити | StandartNews.com

София. Почват бързи фалити на фирмите. Заради огромната задлъжнялост между компаниите депутати от управляващата партия подготвят промени в няколко закона, с които процедурата по обявяването на фалит да бъде съкратена и опростена. Това поиска и бизнесът, след като представи последните данни за задлъжнялостта на компаниите у нас. Според тях така ще се разсече възелът на все по-застрашително нарастващите задължения. Според данните на БСК общият корпоративен дълг е достигал 157 млрд. лв. по данни от финансовите отчети към края на 2010 г.

"Необходими са корекции в Търговския закон, които освен да ускорят фалитите, трябва да пресекат и порочната практика несъстоятелност да се обявява със задна дата", обясни Божидар Данев, председател на БСК. По този начин умишлено кредитори се лишават от възможността да покрият вземанията си. От камарата предлагат още да се въведе практиката на Германия, където не се разрешава на дребните кредитори да обжалват решенията за удовлетворяване на вземанията. У нас тази възможност масово се използва за забавяне. Така средно процедурата по несъстоятелност се точи поне 3-4 години - време, през което голяма част от кредиторите са принудени също да трупат дългове.

Задлъжнялостта на българските предприятия отново е започнала да расте и е достигнала предкризисното ниво от 2008 г., показва изследването на БСК. След спада през 2009 г. фирмената задлъжнялост се е повишила с около 9 млрд. лв. в края на 2010 г.
"Явлението придобива хроничен характер, независимо дали сме в криза или не", коментира Божидар Данев. От години задълженията на фирмите растат по-бързо от БВП. Така за 2010 г. срещу всеки произведен лев брутен вътрешен продукт стои борч от 2,30 лв.

България е сред отличниците по нисък държавен дълг. Тя обаче се нарежда на първо място по размер на корпоративния дълг спрямо БВП. В Европа превишението на фирмените задължения спрямо БВП е не повече от един път и половина, докато у нас е над два пъти, заяви Камен Колев, зам.-председател на БСК. В условията на стагнация, когато приходите от продажби падат, тази тенденция е особено тревожна, предупредиха от БСК. Тя се наблюдава и през 2011 г. Това означава, че в следващите няколко години фирмите не може да разчитат, че с приходи от продажби ще покрият борчовете си. Оборотите на бизнеса вече изостават от задълженията му с 66%. Икономиката ни е поставена в много рискова ситуация, по-голямата част от предприятията са декапитализирани, алармираха от БСК. Задълженията им към края на 2010 г. са със 72% повече от собствения им капитал.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай