За първи път българските работодатели ще търсят сезонни работници от държави извън ЕС. Тези кадри може да струват и по-скъпо, но със сигурност ще допринесат за по-високото качество на туристическия продукт и за по-голямата удовлетвореност на клиентите. Затова възможността да привличаме работна ръка със специфични професионални умения е уникален шанс за увеличаване на икономическия потенциал на морските и зимните ни курорти, смятат специалистите.
Друг сектор на сезонна заетост, в който за работодателите е осигурена възможност за наемане на работна ръка извън ЕС, е селското стопанство. Чуждите работници ще донесат по-висока конкуренция сред местните работници и по-висока дисциплина и качество на труда.
Наемането на сезонни работници от страни извън ЕС в България става възможно след приемането през април 2016 г. на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ).
Тогава бяха въведени изискванията на Директива 2014/36/ЕС относно влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници. Условията и реда за достъп на граждани на трети държави във връзка със сезонната заетост са определени в Правилника за прилагане на ЗТМТМ, който влезе в сила от 30 септември 2016 г.
Държавите членки са задължени да посочат секторите на заетост, които включват дейности, зависими от смяната на сезоните.
Директивата дава определение за „сезонен работник". Това е гражданин на трета държава, който запазва основното си място на пребиваване в трета държава и пребивава законно и временно на територията на държава–членка, за да извършва работа, която зависи от смяната на сезоните, въз основа на един или повече срочни трудови договори, сключени пряко с работодател, чието седалище е в конкретната държава членка, обясняват от Агенцията по заетостта.
Дефинира се понятието „дейност, която зависи от смяна на сезоните" – работа, която зависи от смяна на сезоните и е свързана с определено време на годината посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонните условия, при които необходимостта от работна ръка е значително по-голяма, отколкото при обикновени текущи работи.
Директивата определя условия и изисквания за прием на сезонни работници, като ги разделя на две категории. Първата са сезонни работници за престой, ненадвишаващ 90 дни, а втората - сезонни работници за престой, надвишаващ 90 дни. Максималната продължителността на престоя е не-повече от 9 месеца в рамките на период от 12 месеца. След този период гражданинът на трета държава следва да напусне територията на държавата членка и да се завърне в родната си страна.
Определят се и условията за прием. Най- важното условие е наличие на сключен трудов договор, съдържащ данни за място и вид работа, продължителност на заетостта, възнаграждение, работно време, отпуск и др. Второто условие е свързано с представени доказателства за здравна осигуровка, покриваща всички рискове за времето на престоя. Третото е подходящо настаняване за времето на престоя. Предлаганите условия на труд и заплащане на чуждите граждани не следва да са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд.
Наетите чужденци също трябват да отговарят на определени условия. Те трябва да притежават специализирани знания, умения и професионален опит, необходими за съответната длъжност, доказани с легализирани и преведени на български език документи.
Агенцията по заетостта предоставя разрешение за достъп до пазара на труда в случаите на сезонна заетост от 90 дни до 9 месеца за една календарна година по Списък на икономическите сектори, включващи дейности, изпълнението на които зависи от смяната на сезоните, утвърден от Министъра и труда и социалната политика. Първият списък беше утвърден на 17.01.2017 г. и в него са включени два сектора: селско, горско и рибно стопанство; хотелиерство и ресторантьорство.
За сезонна работа до 90 дни се извършва регистрация в Агенция по заетостта въз основа на подадена от работодателя декларация с приложени документи.
В Агенцията по заетостта вече е регистрирана сезонна заетост до 90 дни на 14 граждани на Украйна за работа в зимните курорти за длъжности в сектор ресторантьорство и хотелиерство.
Какво трябва да
направят работодателите?
За предоставяне на разрешението на Агенцията по заетостта (АЗ) за сезонна заетост от 90 дни до 9 месеца работодателят подава в АЗ документите, посочени в чл. 20, ал. 1 от ППЗТМТМ. Разрешението на АЗ се предоставя в 15-дневен срок от подаване на заявлението за сезонна работа и след заплащане на такса в размер на 400 лв.
За сезонна работа до 90 дни, се извършва регистрация в Агенция по заетостта въз основа на подадена от работодателя декларация с приложени документи, посочени в чл. 32, ал. 1 от ППЗТМТМ. Процедурата е регистрационна и не се изисква заплащане на такса от работодателя.
Процедурите в АЗ за разрешение/регистрация на сезонна заетост на гражданин на трета държава се извършват преди началото на заетостта и влизането на чужденеца на територията на страната.
Интервюират желаещите да
берат ягоди в Испания
Желаещите да берат ягоди в Испания трябва да се явят на интервюта. Предварително одобрените кандидати ще бъдат интервюирани между 13 и 17 март в регионалните служби по заетостта в цялата страна. Срокът на кандидатстване продължава до самия ден на интервюто. Могат да се явят кандидати, които отговарят на критериите, без предварително да са записани или регистрирани в бюрото по труда.
За бране на ягоди в Испания се търсят жени на възраст от 20 до 40 г. с опит в селскостопанската работа, да са физически здрави, без заболявания на опорно-двигателния апарат, да нямат проблеми с кръвното налягане, алергии и да са свикнали на тежък физически труд, който се полага ежедневно.
Интервютата ще се проведат по скайп, както следва: 13 март – ДРСЗ Хасково и ДРСЗ Пловдив, 14 март – ДРСЗ Бургас и ДРСЗ Варна, 15 март – ДРСЗ Ловеч и ДРСЗ Русе, 16 март – ДРСЗ Благоевград и ДРСЗ Монтана, и 17 март – ДРСЗ София.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com