Лом. Клонинг на затворения комбинат "Кремиковци" изникна край Лом, макар и с доста по-малки размери от соцгиганта. Напролет край Дунав ще отвори врати завод за метализирани пелети. Това е четвъртото предприятие в района на "РУА груп", собственост на украинеца Виктор Деменюк. Бизнесът му дълго време е бил свързан с "Кремиковци". Той бе представител на Константин Жеваго, известен в Европа металургичен бос и кандидат-купувач на родния гигант. Всичките доставки тогава за и от комбината минаваха през порт Лом. Покрай работата Деменюк се запознава с много хора, с някои стават приятели и точно те го насочват към затворения ломски военен завод - част от ликвидирания отбранителен комплекс "Пима".
Украинецът го купува през 2005 г. Инвестицията си струва, защото Лом има добре развито речно пристанище, традиции в преработката на метали и много свободна работна ръка. "В малките градове хората оцеляват по-трудно и затова оценяват по-добре възможностите за обучение и работа, които им се предлагат", обяснява украинецът.
Сега на бившата военна площадка работят 3 завода на неговата компания "РУА груп". В момента специализираната фирма "Барит Майнинг" изгражда четвъртия. Общата инвестиция, направена досега, е 25 млн. лв.
Първият завод, отворен през 2005 г., е за производство на тръби. В него са вложени 3 млн. лв. От готови ламаринени рулони се изработват тръби с различни профили, като 95% от тях се изнасят за Германия, Австрия, Унгария, Франция, Полша, Испания, скандинавските страни. През 2011 г. е монтирана нова италианска линия за производство на същото изделие. Стойността й е 1,5 млн. евро. Производителността е 130 м в минута при 35 м - с първата линия.
През 2006-а на същата площадка започва производство на метални топки за смилане на руда и цимент, приложими в минната промишленост. Технологията е единствена в ЕС, твърди Деменюк. За мелничните тела се използва скрап. Месечно се преработват по 700 тона.
През 2012-а Виктор Деменюк планира пуск на завод за метализирани пелети. Унгария претендираше за този завод, но ние решихме, че мястото му е в Лом, признава бизнесменът. Избрана е технология, единствена в Европа като научно и инженерно решение. Разработвана е в научна база в продължение на 4 години. Част от оборудването вече се намира на площадката, а за останалото се чака възстановяването на корабоплаването по Дунав.
Заводът ще работи със смляна руда, каквато ние внасяхме за "Кремиковци". Такава руда има в Украйна, в Сърбия. Капацитетът му е 50 000 т пелети годишно, а клиенти - металургични предприятия от цяла Европа. "Барит Майнинг" е разработила и план за оползотворяване на отпадъците. При производството се отделя сгурия, от която може да се правят тухли, цигли, плочи. Отделя се и топла вода, приложима в оранжериите. "Предлагам коопериране с бизнесмени от Лом за съвместно оползотворяване на отпадъка", обяснява украинецът.
Заводът за пелети струва 8 млн. лв. на "РУА груп". Пускът е насрочен за април. В него ще работят 100 души в основното производство и 30 в спомагателните дейности.
В "РУА груп" са включени и фирми, които ежедневно предлагат стоки и услуги на населението. Компанията е един от най-големите доставчици на въглища от Украйна. Тя е сериозен клиент на порт Лом с 200 000 т товари годишно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com