Удрят ни с такси към бързите заеми

Удрят ни с такси към бързите заеми | StandartNews.com

Наблюдава се значително успокояване на пазара на бързите кредити след законодателните промени и направения от Комисията за защита на потребителите (КЗП) мащабен преглед на общите условия на всички регистрирани дружества, които могат да осъществяват тази дейност. Това заяви председателят на КЗП Димитър Маргаритов пред Нова ТВ.

"Нашата проверка показа, че фирмите за бързи заеми търсят вратички да увеличат стойността на този тип кредити, тъй като те са високорискови. Почти при всички открихме неравноправни клаузи, т.е. текстове, които поставят потребителя в неравностойно положение спрямо кредитора", коментира Маргаритов. Една такава клауза е опитът фирмите да въведат такси за управлението и ползването на кредита. Например, ако клиентът не предостави в определен срок гарант, който да отговаря на конкретни условия, се предвижда финансовата институция да го направи срещу солидно възнаграждение. "Най-често кредитите не са за чак толкова високи суми, но хората, които прибягват до тях, обикновено са в крайно неблагоприятно финансово състояние и подобни такси ги товарят допълнително", обясни председателят на КЗП.

Той посочи, че има и случаи, в които при основателно обявяване на кредите за предсрочно изискуем в разрез със закона дружеството изисква лихвите за целия период на кредита, а не само за времето, в което е ползван. „Например, взели сте кредита за половин или за една година, на втория месец настъпва обстоятелство, поради което е основателно да го върнете предсрочно, но изискват от Вас лихвата за целия период напред, независимо от това, че сте го ползвали само два месеца. Това също е съществено нарушение, защото поначало лихвите по тези кредити са значително по-високи, отколкото по другите", поясни председателят на КЗП.
Към момента след изпратени препоръки от контролния орган по-голямата част от фирмите за бързи заеми са премахнали установените неравноправни клаузи. Само девет отказват да го направят и срещу тях КЗП води колективни искове за прогласяването от съда на проблемните клаузи за нищожни. "Когато съдът се произнесе, всички засегнати от действието на тези клаузи потребители имат право да търсят обезщетение", каза Димитър Маргаритов.

"През Новата година и в следващи периоди трябва да акцентираме върху още по-ефективната контролна дейност и най-вече върху това, което дава най-добрите резултати – информационните кампании и превенцията", обясни Маргаритов пред Bloomberg TV Bulgaria. Затова от началото на годината КЗП стартира проект, който ще бъде насочен към активна комуникация с търговците от различни сектори. "Целта е да представим на тяхното внимание и някои тънки детайли, които в хода на нашата дейност сме забелязвали, тъй като не всички нарушения се дължат на злонамереност, а понякога на непознаване на нормативната уредба. Смятам, че това допълнително ще доведе до снижаване броя на нарушенията", посочи председателят на КЗП.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай