Чрез изгарянето им целим производство на енергия, казва инж. Ангел Ангелов
"Отпадъците са основен проблем както на регионално, така и на световно равнище, а загубите на материали и енергия влошава икономическите и екологични показатели на нашето общество. Отделно се наблюдават тенденции към увеличаване на екологичните проблеми, свързани със замърсяването на въздуха. По тази причина нашата Топлофикация взе решение да започне да преработва неопасните отпадъци с цел намаляване на тяхното количество, от една страна, а от друга техният енергиен потенциал да се използва като източник на енергия." Това заяви инж. Ангел Ангелов, председател на Борда на директорите на „Топлофикация Сливен“ ЕАД. Според инж. Ангелов чрез използването на отпадъците като енергиен източник може да решат редица проблеми, като основният е намаляването на въглеродните емисии и съответно подобряване качеството на въздуха в района.
"Изгарянето на неопасни отпадъци е световна практика, която не влияе негативно на околната среда, както и не води до допълнително замърсяване на въздуха.", подчерта преседателят на Борда на директорите и допълни, че в България най-разпространеният и основен метод за справяне с проблема с боклуците е тяхното депониране в обособени за тази цел сметища, което крие своите рискове, свързани с гниене на органичните отпадъци, образуване на бактерии и разнасянето им от птиците в последствие. "Това е също решение, но поради нарастващото количество отпадъци има сериозен недостиг на площи за складирането им, както и това е метод, които причинява сериозни екологични проблеми като неконтролирано изпускане на метан в атмосферата и замърсява почвата и подпочвените води", обясни инж. Ангелов.
"Ние сме избрали най-подходящият за нашите условия и възможности метод за третиране на отпадъци", категоричен бе представителят на Ръководството на „Топлофикация Сливен“ ЕАД, като разясни, че методите за унищожаване на отпадъците се избират въз основа на формата, състава и количеството отпадъчни материали. Като примери за видове термични методи за третиране на твърди отпадъци посочи изгаряне, газификация, пиролиза, комбинация на газификация и пиролиза, хидриране.
Председателят на Борда на директорите на „Топлофикация Сливен“ ЕАД посочи, че чрез метода, които те са избрали ще успеят да постигнат поставените си цели, а именно да произвеждат нисковъглеродна, евтина и надеждна енергия за домакинствата. По думите му съвместното изгаряне на въглища и неопасни отпадъци не изисква промяна в технологията или преустройство на наличните съоръжения към Котел 2 на Инсталацията. Запазва се капацитетът за производство на енергия – 48 MW.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com