Варна. 90 процента от таксиметровите шофьори край морето са регистрирали фирми на несъществуващи адреси - трафопостове или празни парцели.
"Преди години водачите регистрираха фирми на лица от други населени места, а сега на улици и номера, където има само трафопостове, например", каза шефът на Инспекцията по труда във Варна инж. Иван Иванов. Извършват се масови проверки за работното време на шофьорите както на таксиметровите коли, така и на водачи от друг автомобилен транспорт.
Според наредбата за организация на работното време, всеки зад волана е длъжен да си води дневник кога тръгва, какви почивки прави и колко продължава работното му време. Глобите за първо нарушение, свързано с некоректното водене на дневника, са от 1500 до 10 000 лв., припомни Иванов. Според него икономиката посивява през последните 3 години и актовете за нарушения във връзка с безопасността на труда намаляват. Затова пък се увеличават тези свързани с трудово-правните отношения.
Миналата година инспекторите са разкрили 300 % повече нарушения свързани с работното време и отпуските и 90 на сто повече нарушения при изплащане на работните заплати в сравнение с предходната 2010 г. След намесата на инспекцията работодателите в региона са изплатили близо 2,2 милиона лева забавени заплати. Работниците имат заеми и затова като стоят два месеца без трудово възнаграждение, идват и се жалват в инспекцията, каза варненският шеф. Според него сега работодателите били с нов ход - давали заплати, но не внасяли осигуровки.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com