София. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране прави днес обществено обсъждане за намаляване цената на електроенергията.
Още в петък регулаторът предложи цените да паднат с между 6 и 7% от 5 март в зависимост от региона. В рамките на около два часа ДКЕВР промени прогнозите си.
Представители на протестиращите коментираха пред медиите, че се обсъжда намаляване на тока, но таксите си остават същите, което не може да бъде генерално решение на проблема.
Енергийният експерт Ангел Божилов заяви пред БНР, че се съмнява, че може да се получи реално обществено обсъждане. Времето между обявяването на това обществено обсъждане и неговото провеждане е твърде малко, смята той. Експерътт е обезпокоен и от вамерението на правителството в оставка да принуди АЕЦ "Козлодуй" да насочи цялото си производство към микса на НЕК. Това би декапитализирало този ключов производител в българската система.
Божилов апелира всички политици и тези, които ще поемат управлението на държавата да вземат под внимание, че се става дума за атомна електроцентрала и всяка една декапитализация на атомна електроцентрала би могла да повдигне въпроси по отношение на компромиси със сигурността, а това може да доведе до катастрофални последици за българската енергийна система.
Предложението на ДКЕВР е за намаляване на цените най-много за абонатите на ЕВН - със 7,28 на сто. Това бе и единственото енергодружество със спад в цената над седем на сто при първото предложение на комисията, дадено в петък. Намаление с повече от 7 на сто очаква и абонатите на ЧЕЗ, при които първоначално регулаторът бе предложил спад с 6,7 на сто, а сега - със 7,17 на сто. При Енерго Про понижението ще бъде с 6,22 на сто, а не както при първото предложение - с малко над 5 на сто.
Регулаторът публикува мотивите си само за втория вариант. Промяната в цената стана възможна, след като парламентът прие поправки в Закона за енергитиката и промени регулатория период - от веднъж годишно, както бе досега, до възможността комисията да променя цените след самосезиране.
От неделя част от водно и топлоелектрическите ни централи работят на минимум, въпреки че произвеждат електроенергия на по-ниска цена. Причина за това е намаленото потребление вътре в страната и свитият износ.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com