София събра 60 компании от игралната индустрия (Обзор)

София събра 60 компании от игралната индустрия (Обзор) | StandartNews.com

 

Технологиите са водещото в хазартния бизнес. Това каза д-р Йорк Хофман, президент International Masters of Gaming Law по време на Източноевропейската конференция на игралната индустрия (EEGS), която се проведе на 22 и 23 ноември в Интер Експо Център, София. По думите му технологиите се развиват изключително бързо и регулаторите остават една стъпка по-назад, затова е необходим диалог. "Конференции като тази са изключително важни, за да може да обменим опит и становища. Ако искаме да защитаваме играчите, които са наши клиенти, а всеки сериозен оператор в бизнеса се води именно от тази идея, имаме нужда от обучение на служителите и регулаторите", каза д-р Йорк Хофман.

 
Карло Паган, вицепрезидент на Европейската казино асоциация отбеляза, че на всеки един стабилно развиващ бизнеса си в областта на казината и игралните зали му е ясно, че основен проблем в момента пред бизнеса е пристрастяването към хазарта. Мащабите на този проблем растат и трябва да се помогне на неговото управляване, смята той.
 

Регулаторите трудно наваксват с технологичното развитие, в много държави регламентацията не е достатъчно съвременна. Но Мортен Ронде, CEO на Датската асоциация за онлайн залагания каза, че ако погледнем към Източна Европа, можем да посочим България като една от водещите страни с оглед на съвременната лицензионна система, която е въведена.

Освен конференцията, в Интер Експо Център за 9-и път се проведе и изложението BEGE Expo. Тази година то събра над 60 компании от целия свят. Фирми от Корея, Великобритания, САЩ, Австрия, Малта, Латвия, Италия, Румъния, Словения, Словакия, Сърбия и др. показаха богатото си продуктово портфолио.

 

БЛИЦ

Необходимо е място, където
хората могат да търсят помощ

Саймън Планцер, съдружник в Planzer Law - дружество, специализирано в международните правни стандарти в хазарта

- Какво трябва да знаят играчите, за да са защитени?
- За да са защитени играчите е много важно за тях да има място, където да отидат, ако имат въпроси или се сблъскват с някакви проблеми. Такова място може да е Национална линия за помощ, може да е сайт в интернет с полезна информация, който предлага помощ, може чрез интернет хората да се свързват с оператори, които да помагат, а може и тези оператори да са в казината, които се посещават. Проучвания сред играчите от различни страни показват, че те искат да имат голям достъп до информация. Това е много по-желано от центрове за лечение. Такива центрове често остават празни по различни причини. Например, хората понякога сами намират своята стратегия и своя начин да се справят с проблема си. Разбира се, нужни са и лечебни центрове, но те не са единственият начин хората да се справят с хазартната си зависимост.
- Какви са ползите от събития като Източноевропейската конференция на игралната индустрия (EEGS)?
- Това е много важно събитие за България и региона. Хубаво е, че се провежда в София, защото така България се поставя в светлината на прожекторите, що се отнася до хазартната индустрия. Мисля, че целта на конференцията е да събере заедно хора от различни полета - регулатори, индустрия и хора, които са дошли, за да научат повече за бранша. За регулаторите е важно да знаят какви са притесненията на индустрията, а за хората от индустрията е важно да са близо до регулаторите и да разберат какво искат да постигнат те, какви са целите и приоритетите им.
- С какви впечатления сте от хазартната индустрия в България?
- Мисля, че Централна и Източна Европа са много интересен региони за работещите в сферата на игралната индустрия, защото все още имат много потенциал за растеж. Знам, че България има много развиваща се IT индустрия. -

- Къде е по-хитова хазартната индустрия - в Европа или в САЩ?
- Зависи дали говорим за онлайн хазарт или такъв на място. В САЩ класическите казина си остават много популярни, нужно е само да споменем Лас Вегас и разбирате за какво говоря. Във всички щати залагането на място е по-масово. В Европа онлайн хазартът е много по-популярен и широконавлязъл. Не, че американците не залагат онлайн, разбира се, че и те го правят, но там онлайн хазартът не е регулиран, освен в 3 щата. Европа е много по-напреднала в онлайн хазарта, много страни-членки на ЕС са приели онлайн хазарта, регулират го.
- В България е много популярно залагането на резултати от спортни състезания, най-вече футбол. Може ли това да се превърне в зависимост?
- Често се забравя, че проблемите с пристрастяването са много сложни, не се развива зависимост само към един предмет. Няма значение дали ще си зависим към залагането на спортни събития или нещо друго, има много различни фактори, които влияят на пристрастяването. Трябва да се има предвид какъв е конкретният човек и да се отчетат факторите от обкръжаващата го среда. Знаем, че по-големи проблеми с хазарта имат безработните, както и тези, които са били в затвора.
- А какво ще кажете за лотарията? Хората дотолкова са свикнали с нея, че не всички я възприемат точно като опасна хазартна игра?
- Да, наистина е така. Разбрах, че е имало проучване в България, в което много хора са казали, че не считат лотарията за хазарт. Това не ме изненадва по две причини. Едната е, че лотарията сякаш винаги е била тук, около нас, близо и е достъпна. В много страни лотарията я има от десетилетия, дори векове. Като я виждаме всеки ден, я приемаме като нещо съвсем нормално, традиционно. Другата причина е, че в някои страни приходите от лотария отиват за т.нар. "добри каузи", например да се подкрепят различни спортове, културната сфера, или хора с недъзи. Така хората, които участват в лотарията могат да си мислят, че щом подкрепят добри каузи, това не е точно хазартна игра. По-рядко се развиват опасни зависимости към лотарията, но все пак не бива да се забравя, че и това може да се случи.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай