Собственикът на „Българска телекомуникационна компания" ЕАД („Виваком") реално не може да упражни правата си. InterV, дружеството, което е едноличен собственик на капитала на „Вива Телеком България" ЕООД, ("Вива България"), а Вива България е едноличен собственик на БТК, се обърна към съдебни и правителствени институции в България с официално писмо до Висшия съдебен съвет, Софийския градски съд, Софийския апелативен съд, премиера, министрите на правосъдието, на икономиката и др., с описание на проблемите, които компанията среща с българската съдебна система. В писмото се посочва, че съгласно българските закони няма никакво правно основание да се оспорва собствеността и контролът, който упражнява InterV върху Вива България. В същото време, от август 2016 г. досега InterV е предприела над десет опита за вписване на различни решения за смяна на управлението на Вива България, но компанията е възпрепятствана от българските съдилища и от Търговския регистър от възможността да упражнява контрол върху своите дъщерни дружества в страната, лишавайки InterV от законните му права на собственик.
В писмото се подчертава, че Вива Телеком е инвестирала 330 млн. евро за придобиването на InterV и тази значителна инвестиция в България е подложена на риск поради грубо нарушение на българското и европейското право от страна на българските съдебни власти. В писмото се описва как съдебни власти у нас възпрепятстват правото на управление и контрол на InterV върху неговите дъщерни дружества в България.
Смените на управителите на Вива България имат за цел българските дъщерни дружества да имат възможност да отговорят на многобройните предизвикателства, включително и исковете на правителството към тях във връзка с разследването срещу банкера Цветан Василев и срива на КТБ, се посочва в писмото.
Блокиращите действия са режисирани от Empreno Ventures Limited ("Empreno") – компания от Британските Вирджински острови и предполагаем собственик на LIC Telecomunicactions ("LICT"), Люксембург, се посочва в писмото. И двете дружества никога не са били акционери в InterV.
„Колкото и да е странно, изглежда собствеността и контролът на българските инвестиции de facto е въпрос, който на практика не е законно защитен", се посочва в писмото, подписано от тримата директори на InterV Investment - James Body, Cristian Jean Emile Tailleur и Keimpe Wise Reitsma и изпратено до българските институции на 30 януари 2017 г. Ръководството на InterV изразява надеждата, че ще се предприемат мерки с цел осигуряването на адекватно отношение към тази инвестиция в България.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com