За 13 застрахователни дружества общата стойност на допустимите собствени средства, покриващи обобщено капиталово изискване за платежоспособност (КИП) и обобщено минимално капиталово изискване (МКИ) към 30 юни 2016 г. са били недостатъчни. Това стана ясно от резултатите от прегледа на активите на застрахователите у нас, които бяха представени от Комисията за финансов надзор (КФН). Затова те трябва да предприемат действия по увеличаване на собствените си средства. За тези общата сума на дефицита към МКИ е била 25 млн. лв., а общата сума на дефицита на КИП - 50 млн. лв. Според експертите обаче тези дефицити са сравнително ниски по отношение на капиталовите изисквания и допустимите собствени средства в застрахователния сектор – агрегираното капиталово изискване е в размер на 1,2 млрд. лв., а агрегираните допустими собствени средства, които да покрият изискването – 1,9 млрд. лв.
7 застрахователя вече са предприели необходимите действия за увеличаване на собствените си средства до изискуемото ниво, каза председателят на КФН Карина Караиванова. Тези действия включват увеличаване на капитала, привличане на подчинен дълг, както и продажба на финансови инструменти. Предвид резултатите от последващите действия, дефицитът по КИП е вече стеснен до 17 млн. лв., а този по МКИ - до 22 млн. лв. към настоящия момент. Ще бъдат наложени последващи действия от КФН за възстановяване на 5 застрахователя, които съвместно имат пазарен дял от 1,49% в премийния приход на пазара. Тези 5 предприятия ще имат 3 месеца, за да повишат собствените си средства за покриване на минималното капиталово изискване, както и още три месеца, за да покрият капиталовото изискване за платежоспособност. Два застрахователя пък ще трябва да представят доклади за напредъка на КФН, определящи предприетите мерки и постигнатия напредък за покриване на капиталовото изискване за платежоспособност до края на 2017 г., уточни Караиванова.
Стрес тестът, който се проведе на застрахователния сектор е в своята финална фаза. Изследваните сценарии бяха: неблагоприятни пазарни условия (сценарии двоен стрес), стрес със земетресение, с наводнение и стрес с недостиг на резервите. Предварителните резултати показват, че от всички сценарии за пазарен стрес тестването на неблагоприятните условия на глобално ниво има най-значително въздействие върху агрегираните собствени средства. Този сценарий имаше неблагоприятно въздействие върху общия баланс на участниците в стрес теста в рамките на 15,8% (313 млн. лв.) от общото превишение на активите над пасивите, казаха от КФН.
"По отношение на пенсионноосигурителните дружества е регистриран системен проблем. Препоръчват се промени в законодателството, основно във връзка със свързаните лица - необходимост от промяна в дефиниции, по-добро корпоративно управление. Идентифицирани са проблеми при оценките на инвестиционни имоти", каза председателят на КФН Карина Караиванова. Резултатите от прегледа на активите на пенсионните фондове отчитат необходимост от корекции, които общо за сектора възлизат на 33 млн. лв. или 0,3 на сто от активите на проверените 27 пенсионни фонда към 30 юни 2016 г. Прегледът на активите на пенсионните фондове в България обхвана всички 18 фонда за допълнително задължително пенсионно осигуряване (универсални и професионални) и всички 9 фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.
"Двата сектора са стабилни, устойчиви и добре функциониращи", обобщи председателят на КФН.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com