Ректори: Бизнесът да каже какво иска от нас

Ректори: Бизнесът да каже какво иска от нас | StandartNews.com

София. Бизнесът се оплаква от липса на кадри, но не може ясно и смислено да формулира какво иска от нас. Това заявиха вчера ректори по време на среща с Българска стопанска камара. За първи път шефовете на висши училища публично се опълчват на вечните упреци, че извеждат недобре подготвени кадри.

Срещата бе замислена като разговор за бъдещето на висшето образование, но ректорите бързо промениха темата. "Не сме дошли да решаваме проблемите на Дянков, на когото и без това плащаме данъци. Нека решим нашите проблеми помежду си. Знаете ли, че аз свалям от учебния план практики, защото фирмите ми отказват да вземат стажанти", заяви Цветан Колев от Европейския колеж по икономика.

"Бизнесът рядко може да формулира какво му трябва. Колко фирми извън КРИБ могат да кажат какви кадри търсят. Повечето от останалите са Гочоолу, Дочоолу и Данко Хаирсъзина направили фирми, ама не знаят какво искат", заяви и Запрян Козлуджов, ректор на Пловдивския университет.

Проф. Иван Илчев от СУ заяви, че при него с конкретни искания са идвали само фирми от IT-сектора и минодобива, но това са единици. Към ректорите се присъедини и БАН. Шефът на академията Никола Съботинов заяви, че при него са идвали дори заявки от южнокорейски и турски фирми, не и от български.

Част от исканията на камарата бяха свързани с това държавата да финансира и студентите от частните вузове като парите следват студента. Ректорите обаче настояха, че в такъв случай и спрямо частниците трябва да бъдат поставени високи изисквания като например да развиват непопулярни специалности.

Камарата извади и данни, че в момента 4 от всеки 5 младежи са безработни, а за две години са закрити над 360 000 работни места, за които нямало квалифицирани хора.

В отговор на критиките едно от предложенията на шефа на стопанската камара Божидар Данев бе идеята да се направи он-лайн регистър с възможностите за стаж и фирмите, които могат да взимат студенти на практика. Той констатира също, че веригата се къса още на по-ниско ниво след средното образование, което праща неподготвени кадри във вузовете.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай