София. Клиентският център на ЧЕЗ на бул. “Сливница” 213 е пълен с народ. И непрекъснато идват. Почти всички стискат в ръка листовете със сметките за тока за един или два месеца. Някои вече са попълнили молбите, в които се жалват до ръководството на електроразпределителя от високите сметки за електричеството.
Атмосферата е тежка и напрегната, въпреки че никой не повишава тон, а служителките зад бюрата се опитват да са максимално любезни. Все още опашката не е излязла на тротоара, поне в момента, когато сме там. Разговарям с една жена от чакащите, която се представя като Росица. “За ноември сметката ми е 150 лв., за декември – 360. Не съм харчила за нищо повече от обикновено. Ще подам молбата (защо молба?), но ако се окаже, че и електромерът ми показва толкова, какво да правя?”, силно притеснена разказва Росица. Семейството до нея вече е на следващата фаза – те искат разсрочване на плащанията, защото техният електромер, според спецовете на ЧЕЗ, си е казал тежката дума. Показанията са отчетени и хората, оклюмали като Росица, са се примирили. От Мишо пък разбирам, че преди няколко месеца са му сменили електромера с двутарифен, но до ден днешен сметката идва с една тарифа – скъпата дневна. И той се чуди какво да прави.
От шефката на центъра Розалия Иванова се опитвам да разбера колко хора идват дневно тук, увеличават ли се или намаляват. Но тя казва само “Много са” и ни отпраща към ръководството на ЧЕЗ. На всички останали въпроси отговаря, че няма право да каже каквото и да било без разрешение отгоре. И тя е силно притеснена и изнервена.
Който иска да плати разсрочено сметката си за ток, трябва да подаде молба лично или чрез пълномощник. Одобрение се получава след като се установи, че човекът има право, обясниха от Енергото. Ако например сметката, за която се иска разсрочване, не е значително по-висока от предходните, може да се получи и отказ. Това обаче в никакъв случай не зависи от сумата. „Разсрочваме сметки и от 20, и от 2000 лв.”, обявиха от ЕВН. Преценката е индивидуална. Ако конкретният абонат има фактура със сума, каквато не е плащал преди, няма проблем да я разсрочи. Освен това броят на вноските се определя от самия клиент, а ние само се съгласяваме с него, обясниха още от ЕВН. При ЧЕЗ също няма праг, под който плащането да не бъде направено на няколко вноски и броят им се определя индивидуално за всеки клиент. Ако фактурата е за по-малко от 100 лв., те може да бъдат разбити на две равни вноски. За по-голяма сума разсрочване се позволява за 6 месеца, а абонатът трябва да заплати първоначална вноска в размер на 10% от дълга.
Сметките да се преразгледат
Константин Пенчев, омбудсман
Обясненията на електроразпределителните дружества за високите сметки за ток са несериозни, а протестите - очаквани. Абсурдно е извинението с отпуските на инкасаторите. Винаги съм апелирал да се разяснят на хората как се изчисляват сметките за ток. Защото най-сериозна недоволство сред потребителите от ЕРП е, че не е ясно как точно се формират сметките. С тока все пак имаме право на избор - можем да стоим на свещи. Но с парното нещата не стоят така. Абсурд е в 21 век да не можем да се откажем напълно от услугите на "Топлофикация". Протестите на хората не са политически, защото хората са били недоволни от действията на държавата при ред правителства. Държавата трябва да седне на масата и да обясни нахората подробно всичко, защото ние плащаме и трябва да знаем кое как се изчислява. Сметките трябва да се прерагледат.
ЧЕЗ: Ще оправим напрежението
„Разбрахме намека на министъра. Ще предприемем необходимите стъпки, за да направим съответните инвестиции и там, където има отклонение от стандартното напрежение от 220 волта, проблемът да бъде отстранен”. Това отговориха от ЧЕЗ на запитване на „Стандарт” какво ще направят, за да решат проблема в някои села, където напрежението на тока по мрежата е по-ниско. По-рано икономическият министър Делян Добрев заяви пред бТВ, че проверката, предприета от ведомството му в края на миналата седмица, е засекла населено място, където до къщите достигат 170 вместо 220 волта. Той допълни, че такива случаи обикновено има в най-малките населени места, тъй като ЕРП-тата започват да правят инвестициите си от големите градове, след това се насочват към решаване на пробглемите в големите села, а малките остават последни. От ЧЕЗ обещаха още, че ремонтните дейности в такива райони ще бъдат направени във възможно най-кратки срокове.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com