И четирите национално представени работодателски организации отказват да водят преговори за определяне на минимални осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности.
Според тях това е остаряла регулация, която не се прилага в нито една държава от ЕС и вече повече вреди на икономиката, отколкото помага за нейното изсветляване. Това става ясно от писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която влизат АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП, до социалния министър Бисер Петков.
В него се казва, че се нагнетява напрежение с намерението на социалното ведоство за административно налагане на прагове за минималните осигурителни доходи за 2018 г.
Миналата седмица министър Петков коментира, че работодателите не желаят да преговарят, за разлика от синдикатите, и поради това той ще вдигне административно праговете. Бизнесът смята, че подобни изказвания нагнетяват напрежение в индустриалните отношения и може да принудят много браншови организации и предприятия да преосмислят като цяло своите позиции в социалния диалог.
Ние бихме предпочели диалогът да не се води през медиите, да не се неглижират аргументите ни и да не се игнорират фактите, а да се предприемат допълнителни мерки, в т.ч. на промени в трудовото и осигурително законодателство за повишаване на мотивацията на работодателите и осигурените лица, на ефективността на контрола и противодействие на недекларирания труд, а не защита на една остаряла и неадекватна практика, каквато е административното определяне на прагове за МОД, се казва в писмото на работодателите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com