- Г-жо Найденова, работата на железничаря и особено на диспечера е една от най-стресовите, като психолог и ръководител на служба по трудова медицина в ДП НКЖИ, каква е политиката на Компанията за превенцията в тази насока?
- Работата на железничаря е отговорна, прецизна и често напрегната, изискваща много натрупани знания, опит и качества, съответстващи на нарастващите изисквания на средата. Физическата и психическата страна на всеки човек са двете половинки на една и съща монета, затова Служба по трудова медицина към ДП НКЖИ извършва наблюдение, анализ и оценка на здравното състояние във връзка с условията на труд на всички работещи в Компанията. Организират се медицински прегледи на персонала, изготвят се обобщени годишни анализи за здравното състояние на отделните поделения. Службата участва в изготвяне и актуализиране на оценката на риска на работното място, в заседанията на Комитетите по условия на труд, разработва Физиологични режими на труд и почивка, участва в обучения по здравословни и безопасни условия на труд.
В сайта на Компанията са на разположение две от разработените презентации: Правилата за оказване на първа помощ и относно стреса на работното място. Разработена е анкета, която да проучи психосоциалните рискове в работна атмосфера, за да се предприемат необходими мерки за ограничаването им.
При злополуки провеждаме разговори със свидетели, нуждаещи се от психологическа помощ. Работим по въпросите на ефективната комуникация, като част от знанията за справяне в стресови ситуации.
- Разработихте презентацията на тема „Стрес на работното място“, какъв бе поводът и каква е целта й?
- Поводът за разработване на тази презентация е нарастващата необходимост от придобиване на повече знания и развиване на умения за справяне със стреса. Има много материали по темата “стрес”, но човек няма достатъчно време, за да се осведоми за най-важните аспекти на стреса, а те са – какво представлява това явление, как се отразява на нас, от какво зависи неговия интензитет като преживяване, какви са симптомите за разпознаване и как да си помогнем сами, когато усетим примката да се затяга.
Целта на презентацията е да се запознаят служителите на Компанията с темата „стрес“ и по достъпен начин, тя да стигне чрез сайта на компанията до работещите от всички поделения за самообучение, както и да бъде презентирана в обучения на персонала.
- Какво е професионалният стрес и какви са симптомите му?
- Професионалният стрес е реакцията ни спрямо негативни аспекти в дейността на човека, касаещи неговото трудово поведение и работната атмосфера. Той се натрупва при изпълнение на нашите задължения по време на работа и пряко се влияе от начина на организация на дейността, от специфичните условия на труд и режима на работа, от качеството на контактите и комуникацията между работещите в организацията. Но и от голямо значение са ресурсите на самия човек.
Наблюдават се различни симптоми на стреса, които могат да бъдат различни оплаквания като главоболие, мигрена, сърцебиене, умора, нарушено храносмилане, болки в различни части на тялото, кожни проблеми. Забелязваме също нерешителност, отслабване на паметта, влошена концентрация на вниманието, извършване на погрешни действия, лош сън, негативни мисли. Ставаме в емоционален план твърде раздразнителни, подозрителни, усещаме напрежение, безпокойство, пристъпи на гняв. В резултат поведението ни се променя в посока на загуба на апетит или преяждане, увеличаване на тютюнопушенето и алкохола, лошо разпределение на времето, семейни проблеми, несправяне със задълженията в работата.
- Кои са стадиите на стреса и как да ги разпознаем?
- Стресът преминава в няколко стадия, и от нашето осъзнаване зависи до къде ще му позволим да ни завладее. Първоначално човек изпитва лека тревожност, например при промяна на длъжността, но това е позитивната му страна, която действа като предизвикателство, за да се справим с него.
Ако нивото на стрес продължава да се повишава, се преминава към следващия стадий - човек започва да изпитва затруднение да се справя с поставените му задачи.
Ако не се предприемат мерки за справяне, плавно се навлиза в третия стадий, в който човек влага много повече усилия, но няма чувство за свършена работа. Наблюдават се симптоми, свързани с хроничния стрес, като избухливост, напрежение, главоболие и др. Последният стадий води до чувство за “прегаряне”, което представлява емоционално изтощение и поражда усещане за намалени постижения.
- Като психолог, какви са Вашите препоръки за предпазване от нервно напрежение?
- Основните техники за управление на стреса се отнасят до разглеждането на проблемните ситуации, тяхното анализиране и приоритизиране. Умението да се погледне на проблема отстрани, да се оцени правилно, да се определят причините за възникването, да се формулират възможности за изход, да се помисли за промяна в начина на реагиране – това са само стъпките от стратегията за справяне със стреса.
Други техники касаят релаксиращи програми, които всеки може да подбере за себе си - разговори с приятели, гледане на комедии, занимания с любими дейности. Необходимо е да осъзнаете, че не можете да промените околните, а само собственото си поведение; да се примирите, че не може да имате всичко, което пожелаете; да определите най-главните си цели; да не се стремите към съвършенство; да пресявате информацията; да търсите в стресовите ситуации възможности за научаване на нещо ново.
В работата се научете да предвиждате стресовите периоди и се подготвяйте за тях, организирайте правилно времето за изпълнение на задълженията си, подредете по важност задачите си, с най-трудните се занимавайте, когато се чувствате най-бодри.
Изграждането на физически и емоционален резерв е важна част от стратегията за справяне. Отчитайте начина, по който тялото ви реагира на стреса. Търсете помощ при необходимост. Осъзнайте какво в действителност може да промените и какво да приемете без да може да влияе върху него. Спете достатъчно, мислете позитивно и си бъдете най-добрият приятел, за да сте в помощ и на другите около вас – семейство, приятели, колеги.
- Има те ли данни за съпоставка между българския и европейския железничар?
- Българското законодателство е адаптирано към европейското по отношение на здравословните и безопасни условия на труд. Посоката е една - да се обърне внимание към човека като основен компонент в която и да е компания, с цел превенция на професионалните рискове, предоставяне на информация и обучение и осигуряване на необходимата организация и средства. Работодателите в европейските страни и у нас осигуряват обслужване на работещите от служби по трудова медицина, които са звена с предимно превантивни функции.
Оценявайки важността на физическото и психическо здраве на работещите, ние и колегите от европейските железници работим по въпросите на стреса провеждайки обучения и анкети, срещи с персонала при злополуки. Всеки железничар трябва да бъде загрижен за личното си физическо и психическо състояние, да посещава редовно организираните медицински прегледи, да присъства активно в обученията, да се стреми да се самообучава и да развива уменията си за справяне със стреса на работното място.
Като обобщение мога да цитирам Уилям Джеймс, според който “Най-великото ни оръжие срещу стреса е способността ни да изберем една мисъл пред друга”.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com