* Купувайте директно от масивите, ако искате хубаво вино, съветват експертите
* Цена под лев не гарантира качеството на гроздето, може да не ферментира
* При покупки на едро, над 5 тона, цената падата значително
Кампанията за изкупуване на винените сортове у нас стартира от 1.10 – 1.20 лв за килограм качествено грозде, но има сериозни опити да се подбие цената, обясниха производители пред „Стандарт“. Цена под лев на дребно не гарантира качеството на гроздето. Има риск да не ферментира, защото е третирано допълнително с препарати, за да издържи пътя на експорта и е опасно за здравето, предупреждават едни от най-опитните и дългогодишни лозари.
„Вече започна прибирането на белите винени сортове и цените, на които ги предлагаме на дребно са около 1-1.10 за килограм. На едро, при сделка над 5 тона, цената пада почти два пъти. Червените още не са узрели, но те по-принцип са по-евтини. Не можем да си позволим по-ниски от тези цени, защото тази година беше доста тежка, с много дъждове, наложиха се допълнително пръскания, прекопаване, а субсидията ни е едва 30 лв. на декар при минимум разходи от 450 – 500 лв.“, обясни Киряк Ралев, който е управител на „Лозина естейт“ и е гроздопроизводител в района на Поморие. На въпрос, защо комшиите си позволяват по-ниски изкупни цени на гроздето, той обясни, с факта, че в Румъния и Гърция дотациите от държавата са в пъти по-високи.
„Другите държави си пазят сектора и не искат да допуснат той да фалира. А у нас по последни данни – близо 10 на сто от винените масиви вече не се обработват, защото производителите не могат да издържат на разходите.
Винпромите имат собствени лозя и ако не им достига грозде внасят от съседите, дори и от по-далеч - гроздова мъст. От плододаващите лозя 30 хиляди декара са изоставени тази и миналата години“, обясни Киряк Ралев.
По думите му страната ни сама се отказва от едно производство с вековни традиции и го оставя на чисто пазарен механизъм да се справя и то потъва с всяка изминала година. До няколко години, ако държавата не се намеси и не помогне на сектора на гроздопризводството, ще говорим за българско вино от румънско, македонско, гръцко и молдовско грозде.
„На път е да загубим още една емблема на страната ни – българското грозде“. С тези думи коментира началото на изкупната кампания един от доайените в сектора Кольо Грозев от с. Коларово, Хаманлийско.Според него редица производители на грозде, в това число и винпроми са се отказали да обработват лозята си, които бяха възстановени с толкова много усилия през последните 10 – 15 години. Причината е банална - не могат да си платят разходите за производство. „Реалната цена на килограм бяло грозде е поне 0.80- 0.90 лева, за да може догодина отново да произведем. Внася се некачествено грозде, което е третирано с препарати и често не може да преври“, разяснява критичната ситуация Кольо Грозев. Той призова хората да си купуват грозде директно от производителите и да залагат на българското, за да им е хубаво и пивко виното.
„Може да платите повече, но ще стане хубаво вино и екологично, с което ще се гордеете и ще изпиете за здраве с приятели и роднини“, съветва Кольо Грозев.
В България има около 640 хиляди декара лозя като само 20 хиляди са десертни. От тях към 2017 г. не са се обработвали 120 хиляди, а тази година те са вече 145 хиляди. Общият обем на плододаващите винени сортове е 300 хиляди дка като от тях 80 – 90 хиляди декара са на винпромите, а останалите се обработват от физически и юридически лица. При това голямата част от тях са направени по програми на ЕС. В тях почти целогодишно са заети над 20 000 души, които произвеждат над 126 хиляди тона винено грозде годишно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com