София. Въвеждане на гъвкави условия на труд и развитие на механизма за мобилност в държавната администрация се препоръчва в междинните доклади по дейност 2 на проект „Развитие на системата за планиране и мобилност в държавната администрация”. Той се реализира от Администрацията на Министерския съвет с финансовата помощ на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансира се от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд”.
При гъвкави условия на труд служителите работят за да постигнат конкретни цели, а не за да прекарат определен брой часове в офиса. Това от своя страна носи ползи, тъй като има по-висока ефективност на работа, се отбелязва в доклада.
По проекта са разработени примерни правила и процедури за въвеждане на гъвкави условия на труд като са изследвани практиките в тази област в десет страни от ЕС. Гъвкавите условия на труд са: гъвкаво работно време, гъвкаво работно място или гъвкава кариера.
Гъвкавото работно време дава възможност за плаващи работни часове. Гъвкавото работно място дава възможност за дистанционна работа. Гъвкавата кариера позволява да се редуват включване в работния процес с периоди на отпуски във връзка с развитие в кариерата и други лични потребности.
Към момента в България в Закона за държавния служител са регламентирани 8-часов работен ден, 40 часа седмично и ненормирано работно време за държавните служители. По решение на МС през 2012 г. се даде възможност на администрациите да въведат гъвкаво работно време с устройствените си правилници. Променени са началният и крайният час на работния ден със задължително присъствие на работното място в интервала от 10 до 16 ч. и отработване на 8 часа задължително за деня. За въвеждане на другите форми на гъвкави условия на труд са необходими законодателни промени.
Основните проблеми при прилагането на гъвкави условия на труд са свързани най-вече с контрола върху реалната заетост. В анализите по проекта се препоръчва да бъдат разписани детайлни правила и процедури. Подходящо е това да бъде предвидено като правна възможност и всяка администрация в зависимост от нейната специфика да има възможност за избор на модел.
Анализите показват, че в българската държавна администрация се прилагат форми на мобилност, които съществуват и в други европейски страни. Има и законова уредба, но въпреки това в България мобилността все още не се прилага широко.
Изводът е, че мобилността трябва да бъде популяризирана сред представителите на държавната администрация. В тази връзка по проекта е създаден информационен портал за мобилност. По този начин служителите ще получават информация за свободните работни места в цялата администрация и ще имат възможност да търсят по-бързо и по-добро кариерно развитие. Същевременно администрацията лесно и по прозрачен начин ще намира експерти с нужния опит и компетенции.
Към момента мобилността все още не се възприема като елемент от кариерното развитие. Планираната мобилност за развитие на кариерата следва да е част от стратегията за управление на човешките ресурси в администрацията, да се използва като начин за мотивиране, професионално развитие и оптимално използване на уменията и способностите на служителите в държавната администрация.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.”
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com