Пламен Готев, анализатор в ИП „Бул Тренд Брокеридж" ООД
Умерено позитивна и без особени изненади беше изминалата седмица на фондовите пазари по света. Водещи фактори за търговията, която беше относително спокойна, бяха финансовите отчети за последното тримесечие на 2016 г., както и политическите новини от Европа и САЩ, където президентът Доналд Тръмп остава във фокуса на вниманието.
Щатските пазари нараснаха, като водещите индекси S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq 100 записаха повишения от около процент и нови рекордни равнища. Основна причина за скока на американските акции в края на седмицата беше обещанието на Доналд Тръмп за рязко намаляване на данъците. Въпреки вълненията около новия президент на САЩ, който е в центъра на новинарското внимание, бенчмаркът на Нюйоркската стокова борса S&P 500 вече 39 поредни търговски сесии записва дневни изменения под 1%, което е най-дългата подобна серия в историята на измерителя и показва доста по-спокойния подглед на инвеститорите на Уолстрийт над ситуацията.
Основните европейски индекси също завършиха седмицата с повишения като широкият регионален Stoxx Europe 600 и британският FTSE 100 нараснаха с близо процент. Водещите измерители във Франция и Германия обаче са почти без изменение като сериозно влияние оказват политическите нагласи преди предстоящите избори в двете държави. Във Франция анти-европейският кандидат Марин Льо Пен води в социологическите проучвания на първия тур, но все още се очаква да загуби на втори тур (резултатите на Тръмп и Брекзит през миналата година със сигурност не повишават вярата в тази прогноза). В Германия управляващата христиандемократична партия на канцлера Меркел се оказа на второ място в последните проучвания, макар че разликата е минимална и остава още доста време до изборите.
На фондовата борса в Токио индексът Nikkei 225 записа най-доброто си представяне през тази година след скок от 2,5% в петък на фона на спада на японската йена в края на седмицата.
Най-добре представящата се валута през миналата седмица беше британският паунд, който поскъпна спрямо всички останали основни валути. Това стана благодарение на изказването на един от членовете на комитета по паричната политика на Английската централна банка, Кристин Форбс, в което тя загатна възможно увеличение на лихвите, ако икономиката продължи солидното си подобрение, а това противоречи на досегашните сигнали от централната банка.
Другата по-силна валута тази седмица беше щатският долар, който също спечели от изказване, свързано с бъдещата парична политика. В този случай президентът на Фед във Филаделфия, Патрик Харкър, се обяви в подкрепа на 3 повишения на лихвените проценти през тази година и загатна потенциално такова още на срещата на Федералния резерв на САЩ през март.
На обратния полюс на валутните пазари тази седмица беше еврото, което беше сред губещите, в резултат на политическата несигурност в Европа, свързана с предстоящите избори във Франция и Германия. Новозеландският долар също беше разпродаван, а причината за това беше доклада на Централната банка на Нова Зеландия, който намали очакванията за скорошно повишаване на лихвите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com