По-добра 2017 г. очаква бизнесът. Това показва проучване на БСК за бизнес климата. Налице е слабо подобрение на оценката на мениджърите за настоящия бизнес климат спрямо изследването от края на миналата година. Отчита се и умерен оптимизъм за 2017 г. Притесненията на предприемачите обаче са свързани с очаквано повишение на енергийните цени и на фискалната тежест - данъци, такси и осигуровки. Що се отнася до общото развитие на икономиката, всеки трети анкетиран е по-скоро оптимист, но 25% остават песимисти, а други 31% не очакват промяна. Спрямо миналогодишното изследване е налице известно увеличаване на оптимистичните прогнози. Намеренията на анкетираните за 2017 г. са свързани най-вече с увеличаване на обемите на производство, разработването на нови продукти и търсенето на нови пазари. Всичко това се отразява и върху плановете на работодателите за наемане на нови работници, както и за увеличаване на заплатите. Над половината от участниците в анкетата не смятат да увеличават кредитната си задлъжнялост, а всеки четвърти дори смята да намали обема на заемите си (вкл. банкови и лизинг). И през 2017 г. работодателите планират да поставят акцент върху инвестициите си за развитие на човешкия капитал, като спрямо предходната година е налице сериозен ръст в това отношение. Нещо повече, прави впечатление, че рязко намалява делът на колебаещите се – през миналата година 23% са отговорили „не съм решил" относно инвестициите в развитие на персонала, а тази година така са отговорили едва 5%. Спрямо миналата година се увеличават и намеренията за инвестиции в производствени
мощности.
По отношение на резултатите от отиващата си 2016 г. всяка трета компания посочва, че се подобрява финансовото й състояние. В анкетата в края на миналата година такъв отговор са дали само 12% от компаниите. Все още, обаче, е висок делът (35%) на фирмите с влошаващи се показатели. Според почти половината от участниците в тазгодишната анкета са налице отрицателни тенденции в бизнес средата.
През 2016 г. спрямо 2015 г. е по-голям делът на фирмите, отчели намаление на обемите на производство и продажби, като се запазва делът на деклариралите увеличение на тези показатели. Достъпът до външни пазари остава относително непроменен през 2016 г.
Отчитат се негативни тенденции по отношение на работните места, като всеки трети анкетиран е декларирал, че през годината е намалил броя на работниците си. Това, обаче, е за сметка на заплатите, тъй като над 40% от участниците в анкетата са посочили ръст по този показател.
По отношение на инвестиционните приоритети през 2016 г. най-голям ръст бележат инвестициите в човешки ресурси, следвани от новите производствени мощности и създаването на нови продукти. Увеличава се търсенето на персонал от всички категории, като най-ниско е търсенето на ръководен персонал.
Спрямо 2015 г. нарастват задълженията на бизнеса към бюджета, както и към финансови институции. Слабо намалява задлъжнялостта към контрагенти и към персонала. В същото време, налице е сериозен ръст на просрочените несъбрани вземания от контрагенти (2015 г. -17%, 2016 г. – 37%), както и от администрацията и предприятия с държавно и общинско участие. Положително явление е, че просрочията за период над една година намаляват почти наполовина (от 50% през 2015 г. на 28% през 2016 г.), което е за сметка на ръст при просрочията от 1-3 и 12 месеца.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com