София. Едно от най-важните неща, които трябва да се направи, е международен одит на целия енергиен сектор в България. Това си постави като задача новият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев при поемането на поста от предшественика си Делян Добрев.
Така ще може да се видят изцяло къде точно са проблемите, след това да започне обществен дебат, за да се стигне в крайна сметка до необходимите корекции, обясни Василев. Той обаче предупреди, че всички задачи, които предстои да се изпълняват, едва ли ще могат да бъдат приключени за 60-те дни, през които ще заема поста.
„Обикновено едно правителство има 4 години на разположение и 100 дни, за да се запознае напълно с нещата. Ние имаме само 60 дни. Абсурдно е да се очаква, че за такъв период нещата могат да се обърнат”, заяви Василев.
Друг приоритет на новия министър ще бъде засилването на работата по програмите за енергийна ефективност. „Това ще даде възможност на строителния сектор, който беше ударен най-сетриозно от кризата, да се раздвижи, а малките и средни предприятия ще могат да получат работа и средства като станат изпълнители и подизпълнители по такива проекти”, каза новият министър.
Относно високите сметки за ток и парно, срещу които протестират гражданите, Василев коментира, че ситуацията няма да се промени само с ниски цени. С намаляването им няма как българската икономика да тръгне нагоре и доходите на хората да започнат да се увеличават, допълни той. Това може да стане единствено чрез увеличаване на качеството и стойността на продуктите на родните фирми. „Например в IT сектора през 2002 г. средната заплата беше 600 лв. Сега е 2600 лв. Познавам добре този бранш и знам, че това се случи, защото българските фирми се научиха да произвеждат качествени продукти. А евтриният продукт обикновено не е толкова добър и чрез него не могат да се повишават заплати”, заяви Василев.
В тази връзка той допълни, че за него като министър ще е много важна работата по европрограмите, които ще имаме за периода 2014-2020 г. В тях средствата трябва да са лесно усвояеми, за да могат нашите фирми станат по-умни, да произвеждат по-добри продукти и така да се стигне до увеличаване на доходите на населението, смята Василев. Той допълни, че пътят за по-добра българска икономика и по-високи заплати в никакъв случай не минава през национализация, монополизация и т.н. Той минава през това да се научим да произвеждаме по-добри продукти. Важно е и държавата да не пречи на това.
За целта Василев вече е говорил с министрите на финансите на на еврофондовете там, където в момента има гишета, да бъдат поставени ПОС-терминали, за да се работи по-лесно и по-бързо. Освен това новият икономически министър е разговарял с колегата си по финансите да бъдат намерени пари и държавата да изплати дължимите към момента стредства на малките и средните предприятия, които ще бъдат един от основните приоритети на неговото управление. Василев се обяви още за по-добра комуникация както между бизнеса и държавните институции, така и между самите министерства, за да вървят процедурите по-бързо.
Засега той не обяви екипа си и не назова конкретните имена, които ще бъдат назначени за негови заместници. „Това ще стане след няколко дни. Сега мога да кажа, че Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще бъде напълно функционална структура във всичките си функции”, заяви Василев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com