Най-шантавите данъци

В Илинойс облагат маратонките, в Швеция събират налог "рушвет"

Най-шантавите данъци | StandartNews.com

Когато трябва да се напълни държавната или общинската хазна, скучните финансисти изведнъж се оказват неочаквано изобретателни.

В щата Илинойс например измислиха да събират данък върху спортните обувки. Тази идея дойде в края на януари от Уилям Дейвис, който е член на Камарата на представителите на щата, съобщи профит.бг. Според нея всички в Илинойс, които купуват маратонки, ще доплащат още 25 цента данък. Благодарение на новия налог в щатския бюджет ще влязат 3 милиона долара допълнително, а парите биха могли да се ползват за програмата за подкрепа и развитие на местната младеж.

Журналистите изчислиха, че ако се одобри данъкът върху маратонките, самият конгресмен ще трябва да вложи в бюджета 1,25 долара, защото е горд собственик на пет чифта спортни обувки. На краката му те са виждали маратонки и обувки за голф.

Това не е първият странен данък в Илинойс. Жителите на щата плащат по 2,5 долара за всяка купена автомобилна гума, както и данък върху сладкарските изделия с изключение на тестените.

Необичайните налози в САЩ и по света не са от вчера. Типичен пример е т.нар. Крак такс, с който се облагат нелегалните наркотици в американския щат Тенеси. Данъкът влиза в сила от януари 2005 г. и се отнася до вещества извън закона като кокаин, марихуана и "мууншайн" (алкохол с много висок градус - 95%). Дилърите са задължени да плащат анонимно на данъчната агенция, откъдето получават печат, служещ като доказателство за съвестен данъкоплатец. Ако полицията залови дилър без печат, държавата има право да търси неплатените суми. Подобен данък има и в Северна Каролина.

Данък "бонбони" пък се плаща в щата Вашингтон. С него обаче се облагат единствено сладкиши, които съдържат брашно.

В САЩ съществува Jock tax, или данък "атлет". С него се облагат приходите на хора, които печелят в друг град или държава. Тъй като държавата не може да си позволи проследяването на всички, които правят бизнес на дадена територия, те се насочват към определена група, наречена "атлети". В повечето случаи става въпрос за високопоставени хора с възможности, които доста често са професионални спортисти.

В Нова Зеландия пък плащат данък "газове". Оказва се, че кравите и овцете там допринасят в много голяма степен за увеличаване на съдържанието на метан и въглероден двуокис в атмосферата. Поради тази причина новозеландските фермери трябва да плащат 2,9 милиона паунда годишно, за да изпълнят изискванията за намаляване на парниковия ефект.

Данък Mooncakes в Китай облага специални сладкиши, които се подаряват на Есенния фестивал в Пекин. Той е предизвикал протести от страна на гражданите и много от тях заявяват, че за тях е по-добре изобщо да не получават такъв вид подаръци.

Отново в Пекин хората са били задължени да пушат по близо четвърт милион пакета цигари по време на световната финансова криза. Указът, издаден в провинция Хъбей в Централен Китай, заплашва да налага глоби на длъжностни лица, които са хванати да пушат конкурентни марки, произведени в съседни провинции.

В Швеция съществува закон за имената, които се дават на децата. Той е създаден през 1982 г. с цел да не се дават благороднически имена на новородени от неблагороднически семейства. Разбира се, сега законът е формулиран наново и гласи: "Да не бъдат одобрявани имена, които оскърбяват или причиняват дискомфорт на собственика им, или такива, които по някаква основателна причина не подхождат за собствено име." Също така в Швеция има и данък "подкуп", чиято цел е да намали рушветите. Дори има специално полицейско звено за борба с корупцията. Оказва се, че и в България през ХVIII в. е съществувал подобен данък за рушветите, събиран от българите за Османската империя.

Германия удари флашките

Данък, който също може да претендира за най-странния в света, въведе миналата година Германия. USB флаш паметта вече се облага с "данък празни носители" в допълнение към стандартния налог върху продажбите.

Подобен данък съществува в Германия, откакто преди години се появиха аудиокасетите. Аргументът бе, че празните носители имат отрицателно въздействие върху търговските продажби на аудиозаписи.

Освен че досега не е доказано как точно устройствата за съхранение засягат продажбите на аудиозаписи, аргументът издиша още повече, когато данъкът се приложи върху карти памет, на които се съхраняват снимки, нямащи нищо общо с музикалната индустрия.

Германия не показва признаци, че ще премахне данъка празни носители. Напротив, случва се точно обратното - обхватът на данъка се разширява вече и към USB флашките. Ставката за подобни устройства с капацитет до 4 GB нараства от $0,10 до $1,93, което е скок от 1850%. Флашките с обем над 4 GB се облагат с $2,24, вместо досегашните $0,10, или с 2338% повече, съобщи Geek.com.

Германското правителство явно счита, че данъкът празни носители е средство за компенсиране на музикалните звукозаписни компании срещу копирането за лично ползване, заклеймено като пиратство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай