Малкият бизнес vs. триглава ламя

Малкият бизнес vs. триглава ламя | StandartNews.com

Триглава ламя изпива силите на дребния бизнес у нас. Чиновници, банки и чужди компании морят предприемачите ни. Това е основната причина за големия брой фалити - 36,8% от всички съществуващи малки и средни предприятия, сочи доклад на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (МСП) на тема "Предприемачество и иновации в МСП - анализ и перспективи".

Проучването и обобщените данни бяха представени от д-р Ралица Ганева от СУ "Кл. Охридски". Според тях колкото по-малка е една фирма, толкова по-трудно се справя тя не само с кризата, но и с всекидневните проблеми. А малки според доклада са 99,8 на сто от регистрираните у нас компании. 23% от микропредприятията и 19% от малките фирми трудно комуникират с общинските и държавни институции, докато за по-големите това не е проблем. Така стоят нещата и с митниците, където централната администрация пречи еднакво на всички.

Микрофирмите най-трудно се справят с данъчните - почти всяка втора е имала сблъсък с тях, както и всяка четвърта при малките. С общините нещата са още по-зле. Родните дребни предприемачи не са конкурентоспособни и поради невъзможността да инвестират и да модернизират бизнеса си. Само 27% са правили вложения в технологично обновяване през последните години. Те са купували машини с малки суми спестени пари, защото банките им отказват кредити, сочи проучването. Тъй като не могат да се развиват и да излизат на по-широките чуждестранни пазари, българските МСП произвеждат краен продукт (предимно стоки и услуги), предназначен за местния пазар. Докато навсякъде по света дребните фирми са сателити на големите производители и техни подизпълнители, произвеждайки детайли и оборудване за крупни заводи. Липсата на мащабни производства у нас е другата причина дребните предприемачи да се затварят в пашкула на местното търсене. При малък и западащ пазар като нашия, не е чудно, че постепенно те снижават критериите и конкурентоспособността си.

Предприемачите нямат мотивация да растат и да се развиват, нямат дългосрочни стратегии и затова лесно са измествани от чужди производители. И в такива случаи изходът е един - фалит и присъединяване към армията на безработните.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай