София. Притежателите на търговски обекти с разгърната площ над 500 кв. метра и на производствени, стопански и административни сгради ще събират задължително разделно отпадъците от опаковки, които формират. Те ще са длъжни да сключат договор с организации за разделно събиране или с лица с разрешително да извършват дейности с отпадъците.
Това предвижда нови текстове в закона за отпадъците, които депутатите гледаха на второ четене в Комисията по екология. Избранниците не успяха да приемат и отложиха текста заради спорове и съмнения да не се плаща повторно - веднъж за такса смет и втори път за извозване на разделно събрания боклук. Например в Столична община, която въведе задължително разделно събиране на боклука от магазините, екоорганизациите искаха да им се заплаща за услугата. Вероятно в текста ще се включи сключването на договорите да бъде безвъзмездно, каза зам.-министър Евдокия Манева.
Спор възникна и по размера на помещенията на търговските обекти, които ще бъдат задължени да събират боклука. Търговците ще трябва да заделят място, за да поставят там съдове, където да събират отпадъка, а организациите да минават веднъж или два пъти седмично да го извозват.
Системи за разделно събиране на отпадъците от опаковки да има и да обхванат не по-малко от 6 млн. жители на територията на цялата страна и задължително да включват всички населени места с население по-голямо от 5000 души и курортните селища, предвиждат още промените.
България най-късно до 1 януари 2020 г. трябва да постигне подготовка за втора употреба и рециклиране на отпадъци от хартия, картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата и от други източници не по-малко от 50% от общото тегло на тези отпадъци, които се формират в страната. Най-късно до 31 декември 2020 г. трябва да ограничим количеството депонирани биоразградими битови отпадъци до 35% от общото количество на същите отпадъци, които са образувани в България през 1995 г., приеха депутатите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com