Лихвите падат и през 2017 г.

Лихвите падат и през 2017 г. | StandartNews.com

Ипотечното и потребителското кредитиране в България нарастват през 2016 г. на фона на раздвижване на жилищния пазар. Обемът на ипотечни кредити в банковата система отбелязва ръст от 1% през 2016 г., а понижението на лихвите достигна 88 базисни точки от началото на годината и през октомври средният лихвен процент при новите ипотечни кредити е 4,69%, се посочва в анализ на Уникредит Булбанк за 2016 г.

Ръст се наблюдава и при новоотпуснатите потребителски кредити, както и постепенно намаление на лихвите. През 2016 г. общият обем кредити за граждани и домакинства в банковия сектор бележи ръст от 0,9% на годишна база и достига 18,49 млрд. лв. към края на октомври.

„Наблюденията ни показват, че все повече потребители избират кредити в лева. Обемът на отпуснати ипотечни кредити във валута е едва 15%. Средният размер на отпуснатите ипотечни кредити е 82 000 лв., при срок за изплащане 22 години. Около 85% от финансираните покупки са на апартаменти и около 14% на еднофамилни къщи", коментира Крум Алексиев, директор на управление „Маркетинг и клиентски сегменти" в УниКредит Булбанк.

Според данни на агенциите за недвижими имоти в страната пазарът на жилищни имоти отбелязва значителен ръст, като търсенето надхвърля предлагането. Налице е засилен интерес към тристайни и многостайни жилища, което според експертите в бранша се дължи на увеличаващата се група купувачи, които купуват жилище за собствено ползване, а не с цел инвестиция.

„По отношение на ценовите предложения, конкуренцията на банковия пазар обуслови постоянно намаление на лихвените нива, с фокус към промоционални предложения и ясна тенденция към индивидуално договаряни условия", каза Крум Алексиев.

На пазара на потребителски кредити тенденцията е сходна с тази на ипотечните – наблюдава се ръст при новоотпуснатите кредити и постепенно намаление на лихвените нива, констатират от Банкиране на дребно в УниКредит Булбанк. Общо отпуснатите през 2016 г. потребителски кредити от банките са в размер на 2,678 млрд. лв. и 75,8 млн. евро, като Уникредит отбелязва 10,1% ръст в новите продажби спрямо края на 2015 г.
Кредитите обикновено се теглят за покриване на по-големи разходи за домакинството - ремонт, закупуване на автомобил, доплащане на недвижим имот или рефинансиране на задължения в други банки с цел обединяване на вноските, показват наблюденията на експертите.

Предлагането на все повече продукти за рефинансиране с цел обединение на текущи задължения се превръща в тенденция на пазара на потребителски кредити. Това не е случайно и отговаря на все по-голямото търсене от страна на потребителите. Клиентите търсят оферти за рефинансиране с цел да обединят задълженията си и да заплащат една вместо няколко месечни вноски (често пъти в различни банки или финансови институции), както и заради по-добрите ценови условия, които могат да получат със специалните оферти, ако рефинансират или обединят задълженията си.

Средната сума на потребителски кредит е около 8 000 лв., а средният срок 80 месеца. 60% от клиентите, които кандидатстват за кредит, са между 30 и 50 год., т.е. в активна трудоспособна възраст.

„През 2017 г. ще се запази тенденцията за повишено предлагане и конкуренция между финансовите институции", прогнозира Крум Алексиев. Атрактивните оферти с ясни и прозрачни условия в съчетание със стабилния трудов пазар ще запазят тренда на нарастване на кредитирането, като ще стимулират домакинствата за покупки на нови жилища. Очакванията са през 2017 г. да се запази и тенденцията за бавно намаляване на лихвените проценти по потребителски и ипотечни кредити, като ще продължи да се увеличава дела на клиентите, които търсят рефинансиране за обединяване на задължения при по-добри условия, пише в анализа на Уникредит Булбанк.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай